Svar från juristen: Egentligen är det en skatterättslig förmån när du laddar bil eller annat elfordon på arbetsplatsen och arbetsgivaren betalar för elen som ska användas för privat bruk. Men om laddningen sker vid arbetsgivarens laddningspunkt eller eluttag i anslutning till arbetsplatsen ska laddning av personbil klass I, lätt lastbil, motorcykel, moped och cykel ske utan att den anställde förmånsbeskattas för elförbrukningen. Skattefriheten gäller dock inte om arbetsplatsen är belägen i den skattskyldiges bostad.

Detta infördes först tillfälligt för tiden den 1 juli 2023 till och med den 30 juni 2026. Men gäller tillsvidare från och med den 1 juli 2026. Samma datum får de som har en laddhybrid som förmånsbil rätt till avdrag för utgifter för drivmedel som är förenade med tjänsteresor, även om bilen laddats med elektricitet som arbetsgivaren tillhandahåller i anslutning till arbetsplatsen.

Läs mer om tillfällig förmånsfri laddning på arbetsplatsen

Regeringens proposition 2025/26:80 Permanent skattefrihet för förmån av laddel på arbetsplatsen och utvidgad avdragsrätt till avdrag för drivmedelsutgifter. Företagarnas remissyttrande.