– Det är inte bara vi i politiken som belyser vad problemen är, det är ni företagare också, säger Carlson.

Med de orden tog mötet vid. Ett tiotal utvalda representanter för det regionala näringslivet samlades i Malmö för ett par timmars intensiv diskussion. Ministern berättade att man kommer lägga 20 miljarder kronor i vägunderhåll de kommande 20 åren i Skåne för att åtgärda eftersatt underhåll.

– Nu gör vi det som många har efterfrågat. När man bygger på E6:an ska man göra klart allt på en gång. Inte ta en paus och återkomma två år senare, säger Carlson.

Porten till Europa

Tidigare under dagen höll ministern en pressträff som bland annat behandlade Öresundsbron. Under mötet med Företagarna upprepade han att framtida vinster från Öresundsbron kommer gå till att återinvestera i infrastrukturen i Skåne. Länsstyrelsen Skåne får i uppdrag att analysera hur brointäkterna bäst kan användas för att gynna Öresundsregionen. Peter Danielsson, landshövding, får därmed ett större ansvar.

Är bron betald?

– Om några år är den det, senast 2032. Pengarna kommer gå tillbaka till Öresundsregionen, säger Carlson.

Det handlar uppskattningsvis om 25 miljarder kronor fram till år 2050.

– Det är inte varje dag man får besök av infrastrukturministern som agerar jultomte, säger Jonny Nilsson från Företagarna Landskrona.

Allt går inte riktigt som på räls

Företagarna Region Syd har tidigare kritiserat det fyra kilometer långa enkelspåret mellan Maria station och Helsingborg C. Att inte bygga ut den sista delen av Västkustbanans totala 284 kilometer skapar en svår flaskhals.

– Trafikverket jobbar med att se vad man kan göra i stället för tunnlar under Helsingborgs stad. Man kanske kan dra spåren runt staden, säger Carlson.

För ett år sedan presenterades andra prioriteringar i budgeten och förslagen ändrades i den nationella transportinfrastrukturplanen.

– Som infrastrukturminister måste man vara beredd att ta på sig störtkrukan och ge sig ut för att försvara de besluten som har tagits, säger Carlson.

Vad har du för bild av Skåne och Blekinge om tio år?

– Den här regionen är ett tillväxtnav i Sverige. När Fehmarn Bält-förbindelsen öppnar kommer tillväxten i området öka. Infrastruktur är en möjliggörare – eller flaskhals för tillväxt, säger Carlson och tillägger.

– Vi kanske inte är helt klara med Maria station-Helsingborg C om tio år.

Flygtrafiken är viktig för landet

Infrastrukturministern ser positivt på samarbetet mellan Sverige och Danmark. Han menar på att det går åt rätt håll.

– Det är kul att vi lämnar det gamla att vi står med öppen famn mot Köpenhamn men danskarna med ryggen mot oss, säger Företagarna Syds regionchef Magnus N:son Engelbäck.

De svenska flygplatserna riskerar att tappa beläggning när kommunikationerna mellan länder blir snabbare och bättre. Fler väljer att flyga från Kastrup än från Arlanda. När Fehmarn Bält-förbindelsen står färdig kan resenärer enkelt välja ytterligare ett antal flygplatser i andra länder.

– Det är väldigt krångligt att ta sig ut till Arlanda, jämför man med hur det är här nere är det stora skillnader. Vi jobbar för att få i gång inrikesflygen. Om Sverige riskerar att tappa huvudkontor i huvudstaden är det viktigt att se hur det påverkar konkurrensen, säger Carlson.

Mer än båttrafik i sydöstra Skåne

E65:an har länge varit ett hett ämne och något som Företagarna Ystad har engagerat sig mycket i. Men resurserna från nationellt plan verkar något svalare.

– Vi har nästan 10 000 människor som förflyttar sig till och från Ystad varje dag. Ändå finns Ystad inte ens med i transport- och infrastrukturplanen, vi nämns inte. Var står sydöstra Skåne med i planerna? Vi måste få mer konkreta åtgärder, säger Bo Johnson.

Ministern tryckte på att han har får städa efter tidigare regerings budgetering och att underhåll måste komma först.

– Vägar till och från hamnar är en viktig fråga på många orter, säger Carlson.

– Finns det någon tanke på att sälja någon hamn, som man gör i länder omkring oss? Frågar N:son Engelbäck.

– Vi vill helst inte göra det. Många hamnar är kommunalt ägda här och man har ofta en stolthet över att äga sin hamn, säger Carlson.