Ett paket som gör det enklare att vara företagare i Sverige. Den inramningen gav näringsminister Ebba Busch när hon och representanter för de andra Tidöpartierna presenterade nyheter ur regeringens kommande budgetproposition.

Företagarna välkomnar regeringens ambitioner, men hade velat se mer. 

– Det är bra att regeringen inser att företagen har en nyckelroll för att vända konjunkturen och få ner arbetslösheten, men tyvärr är det svårt att skaka av sig känslan av att det är en halvmesyr, säger Företagarnas chefsekonom Karl Ernlund.

Tillfälligt sänkta arbetsgivaravgifter

Paketet omfattar sju miljarder kronor 2026 och den största posten handlar om en tillfällig sänkning av arbetsgivaravgifterna för unga i åldern 19–23 år. Det rör sig om en sänkning med en tredjedel, eller upp till 2 700 kronor per månad och per ung anställd. Nedsättningen föreslås gälla från 1 april nästa och till och med 30 september 2027.

– Vi välkomnar att regeringen gör något åt att det är för dyrt att anställa. Forskningen visar att sänkt arbetsgivaravgift för unga är en förhållandevis effektiv åtgärd för att öka sysselsättningen. Däremot är det inte bra att det är en temporär sänkning. Sveriges företagare behöver inte tillfälliga lättnader och undantag, säger Karl Ernlund.

Så sent som 2023 lät regeringen en likadan sänkning av arbetsgivaravgifterna löpa ut. Följden blev en höjning av kostnaderna för att anställa på mer än 10 miljarder kronor. I fjol försvann sedan en tidigare sänkning av arbetsgivaravgifterna för 15–18-åringar. Det motsvarar en skattehöjning på mer än en miljard kronor.

– Regeringen leker jojo med företagens kostnader. Netto har den bidragit till att kostnaderna för att anställa har höjts under mandatperioden, säger Karl Ernlund.

En tillfällig sänkning av arbetsgivaravgifterna är enligt Företagarna en tillfällig lösning på ett permanent problem: att Sverige har mer än sju procents jämviktsarbetslöshet.

3:12-reglerna behöver förenklas och förbättras

Den andra av tre delar i företagarpaketet handlar om förändringar av skattereglerna för fåmansföretagare, det som kallas för 3:12-reglerna. Enligt regeringen rör det sig om stora förenklingar och förbättringar som får till följd att fler än 60 000 företagare får sänkt skatt och att den administrativa bördan minskar med en tredjedel. Förslagen föreslås träda i kraft från och med 1 januari 2026.

– Det är positivt att regeringen går vidare med förenklingar för de små och ägarledda företagen. Det är just sådana reformer som skapar möjlighet att anställa sin första medarbetare eller våga göra investeringar, men detaljerna i förslaget är ännu inte kända och i fråga om 3:12-reglerna är det detaljerna som måste bli rätt, säger Karl Ernlund.

3:12-reformen: Regeringens förslag ute

Stort behov av regelförenkling

Sist men inte minst handlar regeringens paket för företagen om satsningar på regelförenklingar, lägre administrativa kostnader och kortare tillståndsprocesser. Det är ett viktigt område som Företagarna länge krävt förändringar i.

– Innehållet i regelförenklingspaketet återstår att granska i detalj. Men jag kan konstatera att regeringens ambition är att det på sikt ska minska företagens regelkostnader med 250 miljoner kronor. Det är en minskning med inte ens 0,1 procent av företagens totala regelkostnader, som uppgår till nästan 400 miljarder kronor. Och för detta ska de offentliga utgifterna öka med 200 miljoner kronor, säger Karl Ernlund.

Enligt Företagarna är det upp till bevis för regeringen.

– Danstillståndet slopades men ersatts av en dansanmälan och gårdsförsäljning har klätts i folkshälsoföreläsnings-skrud. Sådant avskräcker, säger Karl Ernlund.

Efterlysning: sänkt bolagsskatt

En del som inte ingår i det paket för företagande som regeringen och Sverigedemokraterna nu presenterat är en sänkning av bolagsskatten. I maj remitterade finansdepartementet ett förslag om att sänka den med 0,6 procentenheter ner till 20,0 procent. Syftet uttrycktes i promemorian vara att stärka förutsättningar för investering och tillväxt i Sverige mot bakgrund av att högre tullnivåer och osäkerhet kring tullar och handelshinder riskerar att påverka investeringsviljan negativt.

–  Bolagsskatten har av OECD pekats ut som den mest tillväxthämmande skatten. Trots det lyser förslag om sänkt bolagsskatt med sin frånvaro. Jag undrar om finansministern har glömt förslaget i byrålådan, säger Karl Ernlund.