För att funktionen du försöker använda ska fungera korrekt behöver du uppdatera ditt samtycke. Du kan alltid ändra dig genom att klicka på Cookieinställningar i sidfoten.

podcast news play företagaren I media förmån faq
Nyheter

Lugnt på inflationsfronten

Publicerad 7 maj 2025
Enligt den målvariabel för styrräntan som Riksbanken använder var inflationen oförändrad i april jämfört med mars.

Inflationstakten enligt KPI var lägre i april än i mars, enligt de preliminära siffrorna – snabb-KPI – som SCB presenterade på onsdagen: 0,3 procent i april jämfört med 0,5 procent i mars. Jämförelsen görs alltså med motsvarande månad föregående år och visar hur priserna utvecklats under en tolvmånadersperiod. Månadsförändringen för KPI från mars till april var 0,1 procent.

Enligt den målvariabel för styrräntan som Riksbanken använder, KPIF (konsumentprisindex med fast ränta), var inflationen oförändrad i april jämfört med mars: 2,3 procent. Månadsförändringen för KPIF från mars till april var 0,2 procent.

– Utfallet för KPIF i april var på målet och inflationsmålet är som bekant framåtblickande vilket innebär att Riksbanken sannolikt behåller räntan oförändrad på denna veckas möte, säger Företagarnas chefsekonom Johan Grip.

Konsumentprisindex med fast ränta exklusive energi, KPIF-XE var 3,1 procent i april jämfört med 3,0 procent i mars. Månadsförändringen var 0,5 procent.

SCB publicerar den ordinarie inflationsstatistiken med definitiva siffror 14:e maj.

– Osäkerhet är inte mätbar och framtiden är alltid osäker, men Riksbanken kommer antagligen säga att osäkerheten just nu är extra stor eller förhöjd och att de har möjlighet att agera snabbt med räntan om det behövs, säger Johan Grip.

Taggar
Riks Nyhet
Fler nyheter från Företagarna