Vad var det som fick er att bli företagare?

– Idén föddes ur en vilja att utmana det befintliga utbudet i Kungsbacka, som vi upplevde som lite tråkigt. Genom att kombinera mitt (Jacobs) intresse för design och produkter med Theos erfarenhet från branschen, och Markus bakgrund inom försäljning, fick vi den perfekta mixen av kompetenser. Tillsammans såg vi en chans och ville erbjuda företag och föreningar ett mer kreativt, affärsmässigt och uppdaterat alternativ.

Berätta lite om företaget!

– Vi är en helhetsleverantör av profilering för företag och föreningar. Vi designar logotyper och levererar anpassade arbetskläder samt reklamprodukter.

Vad är det ni gör i ert företag som sticker ut från mängden och gör er unika?

– Vår styrka ligger i balansen mellan service och ett ständigt aktuellt utbud. Vi lägger ett stort fokus på att ge våra kunder det lilla extra, samtidigt som vi kontinuerligt förnyar vårt sortiment för att ligga steget före och följa de senaste trenderna.

Vad i ditt företagande gör dig mest stolt?

– Nöjda kunder och att kunna ge tillbaka till föreningslivet i Kungsbacka.

Hur ser framtidsvisionerna ut?

– Att vi ska fortsätta växa och utvecklas, men i rätt takt. För oss är det viktigt att tillväxten sker utan att det drabbar vår servicenivå. Vi vill expandera med bibehållen kvalitet, så att både befintliga och nya kunder alltid får samma bemötande och personliga service.

Vilket är ditt bästa företagartips?

– Våga testa nya vägar för att hålla verksamheten levande, och gör allt för att lösa kundens behov. Det bygger en lojal kundkrets som kommer tillbaka.

På vilka sätt jobbar ni med hållbarhet i verksamheten?

– Hela vår bransch går mot en mer hållbar framtid. Vårt främsta fokus ligger på att välja ut och erbjuda produkter med lång livslängd. Genom att satsa på hög kvalitet i den mån det går, ser vi till att de produkter vi levererar kan användas länge.  

Juryns motivering
 
Med entreprenörsanda, driv och en gemensam vision
har de byggt upp ett företag inom prolkläder och företagsprolering.
På kort tid har de utvecklat verksamheten från en idé till ett växande bolag
med stark tillväxt och tydligt kunderbjudande, där kreativitet,
kvalitet och aärsmässighet står i centrum.
Deras resa är ett tydligt exempel på mod, samarbete och entreprenörskap
och gör dem till inspirerande förebilder för unga företagare.
 
Årets Unga Företagare i Kungsbacka är Jacob Samuelsson, Markus Johansson och Theodor Nellemark Paulsson, OnsalaProfilen A
Finalklara!

Har din favorit tagit sig till final?