headphones newspaper video-player ÅRETS FÖRETAGARE ÅRETS UNGA FÖRETAGARE ÅRETS UNGA FÖRETAGARE
Lokala deltävlingar

Årets Företagare i Västra Götaland


Den 1 september utser vi Årets Företagare & Årets Unga Företagare i Västra Götaland under en festlig galakväll på Quality Hotel The Weaver i Mölndal. De nominerade är företagare som utsetts till Årets Företagare, eller Årets Unga Företagare, i sina respektive kommuner i vår region det senaste året. Regionvinnarna går sedan vidare och tävlar om titeln Årets Företagare  respektive Årets Unga Företagare i Sverige.

Var med oss och hylla dessa företagarhjältar!
Försäkra dig om plats - boka din biljett här
Begränsat antal platser!

Läs mer på vår galasida >

Kort om Årets Företagare

Företagarna Västra Götaland delar ut Årets Företagare & Årets Unga Företagare för att vi vill lyfta fram människan bakom företaget. Vi vill synliggöra de företagare som genom sitt engagemang och entreprenörskap jobbar hårt för att driva och utveckla sina verksamheter och göra allt bättre affärer. Bättre affärer leder till tillväxt som ger välstånd, något som alla vill ha.

Utmärkelsen Årets Företagare har en lång historia, precis som Företagarna. På lokal nivå har det delats ut sedan 80-talet och sedan 2007 har utmärkelsen även delats ut på regional och nationell nivå där de regionala vinnarna tävlar om titeln Årets Företagare i Sverige. 

Sverigevinnare 2021

Evelina Lindgren på det familjeägda förpackningsföretaget aPak i Mölndal blev inte bara Årets Företagare i Västra Götaland utan vann också Sverigefinalen och är Årets Företagare i Sverige 2021!

Regionala vinnare 2021

Evelina Lindgren på det familjeägda förpackningsföretaget aPak i Mölndal blev Årets Företagare i Västra Götaland och Victor Halvarsson, som driver företaget VANBRUUN AB i Borås, fick ta emot utmärkelsen Årets Unga Företagare i Västra Götaland. 

Tävlande kandidater till Årets Företagare & Årets Unga Företagare i Västra Götaland 2022

Listan uppdateras löpande när utmärkelserna delats ut i respektive kommun.

Ale - Linus Johansson, Kanmark AB

Alingsås - Anders Zandén, Incorp Väst AB

Bengtsfors - Marie Berger och Anders Berger, Bergers Bosättningsaffär i Bengtsfors AB

Bollebygd - Jonas Granlund, Genki AB
Bollebygd - Årets Unga Företagare - Jesper Berens och Cristoffer Larsson, Stensio Måleri AB

Borås - Jörgen Lillieroth, TST Sweden
Borås - Årets Unga Företagare - Andreas Nyberg och Johan Forsberg, Ciszere

Dals-Ed - Robert van Brakel, El Supply i Ed AB
Dals-Ed - Årets Unga Företagare - Jonas Andrén, Scandinavian Infra Partner & Consulting AB

Dalsjöfors - Anders Gren, Sjuhärads Bygg AB

Essunga - Peter Welin, Essunga Plantskola AB

Falköping - Henrik Alexandersson, Wrågården
Falköping - Årets Unga Företagare - Emelie Lundh, Hemtrevligt

Färgelanda - Niklas Jansson, Dagsholm Golf AB 

Göteborg - Christian Holmqvist, Jörgen Kjellén, Per Westerlund, Acreto AB
Göteborg- Årets Unga Företagare
- Oscar Johannesson, Kristoffer Larsson, Linus Borszeki, eLinked AB

Götene - Carine Svensson & Kristina Andersson, Götene Rehab och Fysioterapi

Hjo

Härryda - Helene Winberg, FRONTSIDE Electronics AB
Härryda - Årets Unga Företagare - Per Bengtsson Teknikproffset Nordic AB

Kungsbacka - Årets Företagare - Roland Andersson & Peter Olsson, Pritec Vaculyft AB  
Kungsbacka - Årets Unga Företagare -  Fredrik Hugosson, BikeYard Store AB  

Kungälv - Christer, Robert och Jerry Olsson, Kungälvs Natursten AB

Lidköping - Pär Andrén, Akustikverkstan i Skaraborg Holding AB
Lidköping - Årets Unga Företagare - Martin Karlsson, Läckö Kött & Entreprenad AB

Lilla Edet - Elinor Svenungsson, Hjärtums redovisningsbyrå AB
Lilla Edet - Årets Unga Företagare - Richard Cander, Cander Bemanning AB

Lysekil - Andreas Upper & Jens Hallberg, Hamnen 1 restaurang AB
Lysekil - Årets Unga Företagare - Titti Kristine Johansson, Skogmyrens Fabrik AB

Mark - Tommy Klasson & Henrik Mårtensson, SGA Conveyor System 
Mark - Årets Unga Företagare - Jakob Odén & Oscar Johansson, Hyssna Bygg  

Mellerud -
Mellerud - Årets Unga Företagare -

Munkedal - Hasse Adamsson, Jimmis Handelsträdgård
Munkedal - Årets Unga Företagare - Joel Pettersson, Restad Mjölk & Kött AB

Mölndal -  
Mölndal - Årets Unga Företagare -

Orust - Anita & Freddy Alm, Stocken Camping AB
Orust - Årets Unga Företagare - Timmy Kjellberg, Kjellbergsson Byggnads AB 

Partille - Peder Wester, OGAB AB (Oves Gatukök)

Skara - Robert Lundahl, Proffsel Västragötaland AB 

Skövde - Alexander Dal, Restaurang & Pizzeria Alpina

Sotenäs - Joel Oresten, Bengt Gunnarsson och Claes Lundberg, Rena Hav AB
Sotenäs - Årets Unga Företagare - Robin Johansson, Hunnebostrands El AB

Stenungsund - Christian Ottosson, vd på familjeföretaget Lars- Allan Ottosson Åkeri Aktiebolag
Stenungsund - Årets Unga Företagare - Simon Johansson, JDS Kakel och Bygg Stenungsund

Strömstad - Michael Skärström,  Nöjesskräddarn i Strömstad AB 
Strömstad - Årets Unga Företagare - Sarah Howard,  Show Concept by Sarah Howard AB 

Svenljunga - 9 juni

Tanum - Lars Mogren, C.G. Karlssons Stenhuggeri Aktiebolag 

Tibro - Ricky Hagstedt, Tibro billiga mobilskydd AB

Tidaholm - Maria och Mats Gyllensvaan, Ekebergs Gård

Tjörn - Anders Gustafsson, Fredrik Gustafsson, Martin Ivarsson och Erik Gustafsson Båt GG 330 Carmona Aktiebolag 
Tjörn - Årets Unga Företagare - Jennifer Charlesson, Maulau 

Tranemo - 9 juni

Trollhättan - 16 juni
Trollhättan
- Årets Unga Företagare -  16 juni

Töreboda - Semaan, George och Elias Makhoul, Pizzeria Amanda

Uddevalla - Peter Andersson, Session Map AB

Ulricehamn
Ulricehamn - Årets Unga Företagare - 

Vara - Martin Gustafsson, Vara Byggkonsult AB

Vårgårda

Vänersborg - Ingemar Ljung , Kanalhotellet i Vänersborg AB 
Vänersborg - Årets Unga Företagare - Ida Nyståhl, Ida Nyståhl Textil AB 

Artiklar om Årets Företagare i regionen
På gång i regionen för Årets Företagare
Partners 2022