På torsdagen tog regering beslut om ett nytt steg på vägen mot ny svensk kärnkraft. Det handlar om investerings- och finansieringsavtal som innebär att staten går in som både finansiär och ägare i kärnkraft – och delar risken. Konkret är upplägget sådant att staten köper sextio procent av aktierna i kärnkraftsbolaget Videberg Kraft från Vattenfall och blir största delägare, samtidigt som Vattenfall och Industrikraft som ägs av svenska industriföretag behåller tjugo procent vardera. Videberg Kraft ska utveckla, bygga, driva och äga ett nytt kärnkraftverk vid Ringhals på Väröhalvön i Varberg.

– Dagens beslut är välkommet. Stabil och planerbar elproduktion är en grundförutsättning för att företag ska kunna växa och investera i Sverige. Ny kärnkraft vid Ringhals har goda förutsättningar att skynda på elektrifieringen och förbättra förutsättningarna för småföretagare i Södra Sverige, säger André Nilsson, Företagarnas näringspolitiska expert inom miljö, klimat och infrastruktur.

Tre nya reaktorer

Målet är att de tre nya reaktorerna som ska byggas av Videberg Kraft ska kunna tas i drift i mitten av 2030-talet. De kommer då att ha en effekt på 470 megawatt (MW) per reaktor, eller totalt 12 TWh el per år. Som jämförelse producerar Ringhals 15–17 TWh el per år.

Regeringen meddelade beslutet på en pressträff i Visby, där den sammanträdde på torsdagen med anledning av Almedalsveckan. Statsminister Ulf Kristersson fick då frågan om när spaden sätts i marken, med hänvisning till att flera ministrar under några år talat om ett kommande symboliskt första spadtag.

– Det här är inget spadtag. Det här är en grävskopa. Det är det riktigt stora beslutet, svarade statsministern.

Långa processorer väntar

Oavsett liknelser är det ingen affär som sluts i en handvändning. Statens förvärv av aktierna i Videberg Kraft väntas kunna äga rum under andra halvåret 2027. Innan dess måste EU-kommissionen godkänna upplägget. Det ska granskas utifrån unionens regler för statsstöd. Innan själva bygget blir av krävs också flera svenska tillståndsprocesser. Strålsäkerhetsmyndigheten prövar projektet enligt kärntekniklagen och mark. Och miljödomstolen prövar det enligt Miljöbalken.

– Regeringens besked är ett viktigt steg framåt, men löftet infrias inte förrän reaktorerna faktiskt är på plats och producerar el. Tillståndsprocesserna måste reformeras parallellt, annars riskerar tidsplanen att urholkas, säger André Nilsson.

Flera bolag vill bygga kärnkraft

Utöver Videberg Krafts projekt vid Ringhals på Väröhalvön har två andra ansökningar inkommit till regeringen om statligt stöd för kärnkraftsprojekt. Dels har Studsvik ansökt om stöd för etablering av reaktorer i Nyköping och Valdemarsvik. Dels har Blykalla ansökt för ett projekt vid Norrsundet utanför Gävle.

Det statliga stödet är består av lån och prissäkringsavtal, så kallade dubbelriktade differenskontrakt. Det innebär att ett kontrakt upprättas mellan en operatör av en kraftproduktionsanläggning och staten, som ger både ett minimiersättningsskydd från staten och en gräns för överkompensation till bolaget.