I oktober i fjol sänkte Riksbanken styrräntan till 1,75 procent och där har den legat kvar sedan dess. Onsdagens penningpolitiska besked var inget undantag. Den räntenivå som börjar tillämpas 24 juni är alltjämt 1,75 procent. Det beror på att den underliggande inflationen är låg och att konjunkturläget är något svagare än normalt.

– Dagens besked var väntat och ligger i linje med hur Riksbanken har resonerat tidigare, säger Företagarnas chefsekonom Karl Ernlund. 

Inflationen dras åt två håll

Samtidigt menar Riksbanken att utbudsstörningarna på grund av kriget i Mellanöstern har ökat riskerna för att inflationen ska stiga för mycket. Därför har direktionen höjt prognosen för styrräntan något. I den penningpolitiska rapporten som publicerades på onsdagen bedömer Riksbanken att sannolikheten för att styrräntan höjs senare i år har ökat jämfört med bedömningen i mars.

– Inflationen är i grunden låg och dras åt två olika håll: de finanspolitiska åtgärder som regeringen har presenterat, som till exempel sänkt matmoms, pressar ned inflationen samtidigt som utbudsstörningarna till följd stängningen av Hormuzsundet leder till ett ökat kostnadstryck och stigande inflation. På kort och medellång sikt kommer utvecklingen av svensk ekonomi i allmänhet och inflationen i synnerhet att avgöras av vad som händer i Mellanöstern, säger Karl Ernlund.