Från 1 juli införs vissa begränsningar i reglerna om skatterättsligt företrädaransvar. Sådant företrädaransvar innebär i korthet att en företrädare för ett företag, till exempel vd eller styrelseledamot, kan bli personligt betalningsansvarig för företagets skatteskulder om de inte betalats på förfallodagen.

För att undvika personligt betalningsansvar måste företrädaren ha ansökt om konkurs eller rekonstruktion senast på förfallodagen. Regelverket har kritiserat för att vara rättsosäkert och driva fram konkurser i onödan.

Regelverket ändras på två sätt, berättar Företagarnas skattepolitiska expert Patrick Krassén. Dels införs en bestämmelse om rådrum. Dels förtydligas de regler som finns i dag om befrielse från betalningsskyldighet.

– En företrädare som kan komma att bli betalningsskyldig ska efter ansökan kunna beviljas ett rådrum på två månader från den ursprungliga betalningstidpunkten för skatten. Rådrummet innebär att prövningen av företrädarens personliga betalningsansvar flyttas från skattens eller avgiftens ursprungliga förfallodag till den tidpunkt då rådrummet upphör, säger han.

Ansökan ska göras till Skatteverket och rådrum ska som huvudregel beviljas, om det inte finns skäl mot det.

Reglerna om befrielse från betalningsskyldighet blir tydligare.

– En företrädare ska helt eller delvis befrias från betalningsskyldighet om det är oskäligt att påföra företrädaransvar. Befrielsegrunden preciseras genom att ett antal omständigheter som särskilt ska beaktas vid oskälighetsbedömningen förtydligas i lag, säger Patrick Krassén.