headphones newspaper video-player

Vem blir Årets Företagare i Västra Götaland 2019?

Den 6 september utses Årets Företagare i Västra Götaland, traditionsenligt tillsammans med landshövdingen under en festlig lunch på residenset i Göteborg. Alla som blivit utsedda till Årets Företagare i kommunerna i Västra Götaland, under perioden 180701-190630 är inbjudna och har möjlighet att kamma hem den prestigefyllda utmärkelsen. Vinnande företagare går sedan vidare till riksfinalen Årets Företagare i Sverige den 11 oktober i Stockholms Stadshus.

Förra årets vinnare

Årets Företagare i Västra Götaland 2018 kammades hem av Fredrik och Niklas Bille med sitt företag Billes Tryckeri AB i Mölndal.

Bröderna Billes är tredje generationen i detta familjeföretag med mer än femtio år på nacken, har inte bara lyckats överleva generationsskiftet utan även ett stålbad inom sin bransch som de gått stärkta ur och nu är ett lok som tar höjd för framtida utmaningar. Företagarna verkar på hemmaplan, engagerar sig i sin bransch och sina medarbetare, har ett tydligt miljö- och HR-tänk och har utvecklat sin verksamhet till att omfatta betydligt fler material, tjänster och tekniker än bara pappret man en gång startade med.

Juryn för Årets Företagare i Västra Götaland 2019

Från vänster: Maria Åkerberg - Dermanord Svensk Hudvård AB, Anna Simmons - CSR Västsverige, Mikael "Dugge" Engström - Dugges Ale & Porterbryggeri AB, Margit Alard - Malard Ekonomikonsult, Fredrik Olsson - Miami Advertising Agency AB

Namn på årets kandidater till Årets Företagare i Västra Götaland 2019

  • Anders Adielsson, Älvängens Cykel AB, Ale
  • Peter & Lotta Blomqvist, Vincents Alingsås AB, Alingsås
  • Besnik Dautaj, Help U Property AB, Bengtsfors
  • Tamara Christmann Olofsson, Upzone AB, Borås
  • Elisabet Eriksson och Helena Lind, Restaurang Liljedal AB, Essunga
  • Anne och Anders Engdahl, A Lot Decoration, Falköping
  • Germund Bryntesson & Martin Johansson, Martin och Germunds Bygg Aktiebolag, Färgelanda
  • Erik Gatenholm, Hector Martinez, Jockum Svanberg, Gusten Danielsson, Cellink, Göteborg
  • Göran Sundberg, Gunnar Ljungström, Ulf Pettersson, Jörgen Pettersson, Åke Johansson, Erik Svensson och Niklas Lundberg, Skeby Gårdar AB, Götene
  • Andreas Falk, Kalkylhjälp i Herrljunga AB, Herrljunga
  • Johan Tilander, Johan Tilander Bygg AB, Hjo
  • Fritjof Ahlstedt, Tvåtumfyra Byggnads AB, Härryda
  • Fredrik Skanselid, Hot Screen AB, Kungsbacka
  • Martin Ottosson, Allhyr i Kärna AB, Kungälv
  • David Andrae, Väner Tekno AB & HTS Byggvärme AB, Lidköping
  • Anna Westbeck, Västia Plastindustri AB, Lilla Edet
  • Stefan Walstern, Ola Nesje AB, Lysekil
  • Tony Bustad, Hotell Vänern AB, Mariestad
  • Samuel Lundberg & Urban Lundström, Rondellen Maskin AB, Mark
  • Anders Ottosson, Ottossons i Hedekas AB, Munkedal
  • Raymond Olsson, MotorVäst AB, Munkedal
  • Niclas Brandin och Fredrik Nylén, Konceptbyggen i Väst AB, Mölndal
  • Christina Andersson & Johnny Andersson, Lilla Kålviks Båtbyggeri AB, Orust
  • Poppels Bryggeri AB, Partille
  • Joakim Svensson, Rångedala Plantskola, Dalsjöfors
  • Marianne Blank, Jula Hotell & Konferens AB, Skara
  • Jesper Lööw & Ola Brewitz, Grahns Konfektyr AB, Skövde
  • Teres & Fredrik Johansson, Hamnbageriet Kungshamn AB, Sotenäs
  • Micael Henningsson & Anneli Larsson, MH Konsult i Stenungsund AB, Stenungsund
  • Jesper Persson, Perssons Åkeri AB, Svenljunga
  • Jan Nilsson, JND Byggteknik AB, Tanum
  • Johanna Häljestam, Stenåsens Kött & Svets AB, Tibro
  • Margareta Stark, Per-Philip Stark, Starks Sprutmåleri AB, Tidaholm
  • Mattias Patriksson & Kristian Ryberg, Sea IT System Int AB, Tjörn
  • Magnus Nygren, NYCE Solutions AB, Tranemo
  • Niclas Lindmark, Swedspot AB, Trollhättan
  • Jan och Eva Andersson, ICA Supermarket , JA:s Dagligvaror Töreboda AB, Töreboda
  • Anders Olsson Grytfors , A Olsson Grund & Betong AB, Uddevalla
  • Elisabeth Dahlgren, Byggarvid AB, Ulricehamn
  • Owe Lyckebäck, Lyckebäck Bil & Motor AB, Vara
  • Anders Mattsson, Vårgårda Kromverk AB, Vårgårda
  •  Magnus Eriksson, Vänersborgs Tank- & Miljö AB, Vänersborg
  • Hans Rooth & Roger Rooth, Rooth Skogsvård AB, Åmål
  • Jeanette, Carina & Daniel Niklasson, Yngve Niklasson AB, Strömstad
Partners
Utställare