I Sundsvall går vägen till körkort för många via förarsätet på Selina Payandehs klarröda trafikskolebilar. I fjol startade hon Drakstaden Trafikskola och det är med stolthet hon ser eleverna utvecklas och nå sina mål.
– Vi sätter alltid våra elever i centrum och anpassar undervisningen individuellt. Vi visar hänsyn till människors ekonomi och har därför valt att korta ner lektionstiden till 60 minuter. Det är både mer effektivt och billigare, säger hon.
Skapa något eget
Bilen som frihetssymbol har en extra innebörd för Selina, som är född i Afghanistan där kvinnors rörelsefrihet är strikt begränsad. Efter att ha kommit till Sverige 2009 prövade hon olika yrken innan hon fann sitt kall i trafiklärarutbildningen. När utbildningen var klar började Selina arbeta som trafiklärare, men sjukskrevs och blev senare uppsagd. Det var då beslutet att starta eget växte fram.
– Varför kämpa för någon som inte uppskattar mig, när jag kan gå min egen väg? Jag ville bygga upp mitt eget liv och framtid. Bli fri, självständig och skapa något som är mitt, säger hon.
Känner samhörighet
Selina märker att många med utländsk bakgrund litar på henne och företaget, eftersom hon är den första invandrarkvinnan som driver en trafikskola i Västernorrland. Det är både en styrka och en utmaning i verksamheten, särskilt när elever har med sig en annan trafikkultur från sina hemländer.
– Vi erbjuder kursmaterial på elevernas modersmål, något som annars kan vara dyrt att köpa själv, säger hon.
Måste jobba hårdare
Selina menar att det inte alltid är enkelt att driva förtag om man är kvinna med utländsk bakgrund.
– Jag blir bemött hårdare och måste jobba hårdare för att bli betrodd. Det är verkligheten. Att vara kvinna – och särskilt invandrarkvinna – är en ständig kamp för att bli accepterad, säger hon.
Utmaningarna är dock inget som hon vill ska avskräcka andra från att bli företagare. Hon har aldrig ångrat sitt beslut.
– Våga! Går det inte som du tänkt, så har du ändå försökt. Det man ångrar är det man aldrig gjorde – inte det man testade, säger hon.
Inställningen till livet och viljan att kämpa har hon fått från sin mamma.
– Mamma har varit min största kraft i livet. Trots att hon inte var önskad av min pappa och kämpade ensam med fem döttrar, gav hon aldrig upp. Hon visade oss att man kan nå långt, även när förutsättningarna saknas, säger Selina.
Jobba med nätverk
En bra inställning för att tackla utmaningarna med att starta och driva företag är enligt henne att inte försöka ha kontroll över allting från början.
– Om du har ett mål – ta ett steg i taget. Försök inte planera allt från början, det blir för mycket. Jag gjorde en sak i taget, och det gjorde allt möjligt, säger hon.
På sin företagarresa har Selina haft hjälp av Nyföretagarcentrum och hon betonar även hur viktigt det är att skaffa sig ett bra nätverk som kan ge både stöd och affärsmöjligheter. Där kan Företagarna spela en roll, genom exempelvis luncher med nätverket W.
– Det behövs fler tillfällen där kvinnor kan mötas – både de som har företag och de som funderar på att starta. Möten där man kan prata om hinder, dela idéer och peppa varandra, som lunchen med Företagarna W, säger hon.
Vill växa
Drakstaden Trafikskola startade i maj 2024. Selinas mål är att anställa fler medarbetare och växa företaget i lagom takt.
– Jag vill anställa två trafiklärare till och utveckla Drakstadens Trafikskola, men inte bli för stor – det ska vara hållbart och jag vill ha koll, säger hon.