Företagarna Malmö har tillsammans med Malmö Företagsgrupper och Tillväxt Malmö arrangerat ännu en välordnad och uppskattad näringslivsdag.
– Det är ni företagare som skapar välståndet, säger moderatorn Heidi Avellan när hon hälsar de 300 besökarna välkomna.
Scenen intogs av en stor mängd talare som alla har någon koppling till näringslivet. Malmös näringslivsdirektör var en av förmiddagens föreläsare. Han pekar på människorna, näringslivet och läget som tre viktiga delar i stadens framgångar. Att befolkningen är ung, välutbildad och flerspråkig är även de faktorer som Micael Nord lyfter som gynnsamma.
– Det privata näringslivet i Malmö går dubbelt så bra som riket i stort. Det är glädjande. Det handlar inte om tillväxt i enskilda etableringar utan staden i stort, säger Nord.
– Jag vill inte regna på din parad men det är inte bara bra i Malmö. Enligt Svenskt Näringslivs ranking ligger Malmö på plats 179, det är inte speciellt hedersamt. Det går bra för många i Malmö men det finns också en stor grupp som står utanför arbetsmarknaden. Det är språkrikt här men det finns även en stor språkbrist, säger Avellan.
Hur viktigt är Danmark för oss?
– Jätteviktigt i många frågor. Vi har ungefär 20 000 personer som pendlar över sundet varje dag, säger Nord.
Hur viktiga är Malmö för Danmark då?
– Vi försöker tänka att vi är Köpenhamns lillebror eller lillasyster, de är tre gånger så stora som oss. Man får inte vara naiv, på många sätt är Malmö jätteviktiga för Danmark, säger Nord.
Dagens huvudsponsor
SJ investerar 19 miljarder i nya och moderniserande fordon. Det är den största satsningen någonsin. Det handlar bland annat om att köpa in nya X2000-, regional- och snabbtåg samt upprustning av dubbeldäckare och nattvagnar. Man räknar med att de nya tågen kommer godkännas för att köras över bron till Danmark under året. Med det kommer antalet avgångar att gå från noll till 40 per dag.
– Vi har lagt fokus på att göra tåget till en rullande arbetsplats för pendlare, säger Drakenberg.
En del av hans jobb – och passion – är att få fler att välja ett klimatsmart sätt att resa.
– 2025 gick nio av tio tåg i tid, säger Drakenberg.
Politikersamtal med fokus på framtiden
Företagarna Region Syds regionchef Magnus N:son Engelbäck ledde ett samtal mellan sju av de främsta kommunpolitikerna i Malmö.
– Vi ska tänka framåt i dag, och vara konkreta. Visioner och konstellationer får vi ta i ett annat forum, säger N:son Engelbäck.
Panellisterna fick varsitt rack med en tumme upp och en tumme ned. Med hjälp av dem fick de snabbt svara ja eller nej på en rad frågor. Samtliga frågor bjöd på olika svar från partiföreträdarna. Om eller hur man ska förenkla för mindre företag att vinna anbud i offentliga upphandlingar var en fråga som väckte diskussion.
– Vi ska göra det lättare, och gå tillbaka till att hitta lösningar. Vi behöver prata mer med företagarna, Patrick Sackner Christenssen (KD).
Fokus under den gemensamma timmen låg på att säkra ett bättre näringslivsklimat i framtidens Malmö. Alla partiföreträdare fick 30 sekunder var på sig att berätta om var de vill och tror att Malmö är om två år.
– De 15 procent som överväger att lämna lyfter ofta att de inte känner sig så välkomna här, säger Helena Nanne (M).
På frågan om Malmö bör införa en miljözon klass 3 och därmed förbjuda all trafik med diesel- och bensinbilar i stadskärnan svarade alla utom Miljöpartiet och Centerpartiet nej.
– Tittar vi på de centrala delarna av Malmö borde det på lång sikt vara helt bilfritt, säger Anton Sauer (C) och tillägger att vissa nödvändiga undantag bör finnas.
Hur kommer ni jobba för att få fler att vilja investera och bygga företag i Malmö?
– Det viktigaste är väl att ta vara på var vi ligger. Närheten till Kastrup, Fehmarn Bält-förbindelsen, bron och hela Öresundsregionen, säger Katrin Stjernfeldt Jammeh (S).
– Vi vill helst inte bara att man ska driva företag här, vi vill att man ska bo och vara här också, säger Stefana Hoti (MP).
– Det första steget är attityden, man måste vilja driva företag i Malmö, säger Magnus Olsson (SD).
Av de 40 000 företagen i kommunen verkar var fjärde inom kulturbranschen.
– Åtta företag startas här varje dag, så vi har inga problem med innovationen i den här staden, säger Michael Högberg (L).