Vid Högakustenbrons norra fäste, en knapp halvtimmes bilfärd norr om Härnösand, ligger Hotell Höga Kusten. Med vidsträckt utsikt över Ångermanälven och närhet till natursköna vandringsleder är läget svårslaget. I drygt 20 år har Hotell Höga Kusten drivits av Mats Löfroth, som köpte hotellet 2004. Ett stenkast bort, nere vid vattnet, ligger Björkuddens Hotell & Restaurang, som han också är vd för. De två hotellen har tillsammans omkring 35 anställda.
Mats Löfroth har varit företagare i tre decennier, och fyller 64 år senare i år. Planerna kring hur verksamheterna ska fortsätta när Mats trappar ner är redan i gång. Sönerna Måns och Marcus, födda på 1990-talet, sitter i styrelserna för de båda hotellen och håller gradvis på att ta över ansvar för driften.
Var det självklart för er att planera ägarskifte inom familjen?
– Nej, men efter att vi haft ett ”familjeråd” för cirka fem år sedan, med en konkret förfrågan till sönerna om intresse fanns, blev svaret att vi skulle jobba mot en sådan lösning med löpande avstämningar av hur det kändes. Marcus jobbade redan i företagen, men Måns fick säga upp sig från en anställning som säljare. Båda sönerna har sommarjobbat i unga år på många positioner i företagen så de hade redan fått flera perspektiv på hur företagen fungerade. Viktigt var också att respektive partner till sönerna var involverade i diskussionerna och i det framtida tänket.
Hur har ni gått till väga för att förbereda nästa generation för att ta över driften av hotellen?
– Dels genom att sönerna stegvis fått mer och mer ansvar i företagen, dels genom att vi samtidigt fortlöpande diskuterat problemställningar och utmaningar. Genom det stegvisa skiftet i ansvar har de också kunnat skapa sin egen legitimitet och respekt hos alla medarbetare, vilket är en grund för att kunna utöva ledarskap på ett bra sätt. Sönerna har också gått ett flertal olika externa utbildningar inom ledarskap, ekonomi och företagande.
Har ni tagit hjälp av någon typ av extern rådgivare?
– Ja, vi har haft ett flertal möten med vår revisor som har hjälpt till att skriva kompanjonsavtal med mera, för att undvika framtida problem. Han har också delgett oss sina egna erfarenheter från både lyckade och mindre lyckade generationsskiften, vilket har gjort att vi kunnat lyfta upp många frågor som ibland kan vara känsliga att diskutera.
Hur ser du på din framtida aktivitet i bolaget, Mats – hur länge tror du att du kommer att vara med i driften och på vilket sätt?
– Redan nu är jag betydligt mindre involverad i driften och jag räknar med att jag har fasat ut mig helt ur driften under 2026 och överlåtit vd-posterna på båda hotellen till respektive son. Jag kommer att övergå till att vara styrelseordförande i företagen och främst bidra med att hantera övergripande strategiska frågor.