Det väckte uppmärksamhet när miljö- och klimatminister Romina Pourmokhtari häromveckan sade att Liberalerna vill avskaffa målet om att minska utsläppen från transportsektorn i Sverige (exklusive flyg) med 70 procent till 2030, jämfört med 2010. I stället för att försöka nå transportmålet – minskningen ligger hittills på 19 procent enligt Naturvårdsverket – vill partiet införa ett nytt klimatmål för att elektrifiera transportflottan.
Så sent som i höstas överlämnade den parlamentariska Miljömålsberedningen sin översyn av Sveriges nationella etappmål för klimatpolitiken till just Romina Pourmokhtari. Den landade i att transportmålet ska vara kvar, vilket Företagarna ställde sig kritiska till.
Klimatpolitiken måste vara realistisk
I en debattartikel i Altinget välkomnar Företagarnas expert inom miljö, klimat och infrastruktur, André Nilsson, att Liberalernas har ändrat sig och att frågan nu bereds inom Regeringskansliet.
– Många företagare kommer att välkomna regeringens vändning. Inte för att de saknar klimatambitioner, utan för att klimatpolitiken måste vara effektiv och realistisk. Näringslivet har gång på gång visat att det är redo att investera och ställa om. Det som efterfrågas är en förutsägbar och möjliggörande politik, säger han.
Laddinfrastruktur och ekonomiska incitament
Enligt Företagarna är den enda realistiska vägen att nå nettonoll-utsläpp inom transportsektorn är att ställa om från fossila bränslen till el. Men jämfört med Sveriges grannländer går elektrifieringen i snigelfart. I Danmark är fyra av fem nya bilar eldrivna, i Sverige rör det sig om hälften.
Ett elektrifieringsmål skulle enligt Företagarna kunna bli ett vassare redskap för att nå klimatmål än ambitiösa utsläppsminskningsmål som saknar koppling till hur vi ska nå fram. Men det förutsätter också att det följs av konkret politik för utbyggd laddinfrastruktur och ekonomiska incitament att välja elbilen. Regeringen har satsat på skattefri laddning på arbetsplatser och stöd till laddinfrastruktur, men samtidigt har den ersatt klimatbonusen med en betydligt svagare elbilspremie. Energiskatten på el är i dag också betydligt högre än energiskatten på fossila bränslen.
– Näringslivet vill och kan ställa om. Det viktiga nu är att svenska politiker fyller klimatpolitiken med mer substans, som frigör de krafter som företagare kan bidra med i elektrifieringen. Ett elektrifieringsmål kan sätta fokus på det som behövs för att det ska löna sig att välja el framför fossilt, säger André Nilsson.