På IKEA i Gävle samlades omkring 40 företagare från vitt skilda branscher – allt från vård och omsorg till revision, rekrytering och restaurangverksamhet. Där presenterade Maria Tunhult, regionsamordnare Företagarna Mellansverige, Företagarnas rapport om kvinnors företagande.
Stämningen var väldigt god och jag upplevde att alla verkligen tog sig tid att mingla och prata med varandra. Många stannade dessutom kvar efter programmet för att fortsätta samtalen – några ville diskutera rapporten vidare och andra ville veta mer om Företagarna och medlemskapet.
Rapporten väckte stort engagemang bland deltagarna.
När Maria berättade att bara 1–4 procent av kapitalet går till kvinnor blev det väldigt tydligt hur stora skillnaderna fortfarande är. Det blev extra påtagligt när jag intervjuade företagaren Tova Pernu, som först nekades kapital men senare fick lån när hon bytte bank.

Även på IKEA i Karlstad var uppslutningen stor. Omkring 50 personer deltog, varav ungefär hälften medlemmar i Företagarna och hälften icke-medlemmar. På plats fanns Ulrika Grehn, regionsamordnare Mellansverige på Företagarna.
Det var en jättehärlig stämning med mycket sorl och samtal. Det märks att sådana här mötesplatser verkligen behövs – särskilt forum där kvinnor kan träffas, prata företagande och våga diskutera affärer och utveckling tillsammans.
För många deltagare handlade morgonen inte bara om inspiration utan också om värdefulla möten med andra företagare.
Tack för idag! Det är alltid givande att komma på era träffar. Det är alltid någon tanke, kontakt eller idé som man får med sig vidare, säger Patricia Edvardsson från Bailando Studios.

På IKEA i Borlänge deltog 37 företagare, utöver personal från IKEA – ungefär lika många som vid fjolårets event. På plats fanns även Julia Mårtensson, ledamot i Företagarna, som deltog i samtalen under morgonen.
Det var bra stämning och vi har fått många positiva kommentarer efteråt, bland annat på LinkedIn. IKEA är dessutom fantastiska på att arrangera sådana här event – allt flyter på och minglet runt kaffepåfyllningen är väldigt uppskattat.
Samarbetet mellan Företagarna W och IKEA beskrivs som mycket lyckat och ambitionen är att fortsätta utveckla mötesplatser för företagare framöver.