Tyringe kurhotell fyller 120 år i år. De har 34 nyrenoverade rum och stora faciliteter såväl inomhus som utomhus. Hotellets nya era började åtta månader innan pandemins intåg.

– Det är bra att börja under pandemin, då kan det bara bli bättre, säger Martin Lundell som är en av ägarna.

På Tyringe kurhotell satsar man mycket på olika träningskoncept. Bland annat genom Tyringe sport camp då 200 ungdomar kommer för att delta på de träningsläger som arrangeras under åtta veckor varje sommar. Utöver det lockar även de 40 årliga träningshelgerna turism till den lilla orten.

– Vi är hemmablinda. Vi fattar inte hur många möjligheter vi har här i Hässleholm. Nu ska vi satsa offensivt, det finns möjligheter, säger Lundell.