Vad var det som fick dig att bli företagare?

– Vi (jag och min bror Jan) började ju tidigt att vara med våra föräldrar i jordbruk med ridläger. Vi gjorde rundbalsutrustning till oss själva som andra även ville ha och sedan har det rullat på.

Berätta lite om företaget!

–  Vi är ett företag med lokalt engagemang som löser globala problem. Vår huvudsakliga verksamhet gäller tillverkning av rundbalspressar för olika materialfraktioner, främst sopor. Dom gör det möjligt att lagra och transportera materialet utan risk för läckage, brand eller energiförluster. Vi hjälper också företag runtomkring med tillverkning av delar samt layouter och tryck från vår reklamavdelning.

Vad är det ni gör i ert företag som sticker ut från mängden och gör er unika?

–  Våra produkter är robusta och tillförlitliga, de fungerar och har lång livslängd var våra kunder än finns, från Grönland till Maldiverna eller ute i Amazonas djungler. Vi är måna om att alltid finnas till hands för att hjälpa våra kunder, från planeringsarbeten till skötsel och hjälp med felsökning på maskinerna.

Vad i ditt företagande gör dig mest stolt?

– Nöjda kunder, anställda och omgivning.

Hur ser framtidsvisionerna ut?

– Vi vill fortsätta utveckla och förbättra produkter med bättre tillförlitlighet och högre kapacitet. Samtidigt vill vi fortsätta att finnas tillgängliga och proaktivt möta våra kunders behov – när och där våra lösningar gör skillnad.

Vilket är ditt bästa företagartips?

– Arbeta uthålligt, allt går att förbättra.

På vilka sätt jobbar ni med hållbarhet i verksamheten?

– Vi arbetar aktivt med att få lång livslängd på våra tillverkade produkter, vår verksamhet och personal.

Juryns motivering

Flexus Balasystem AB är ett lysande exempel på långsiktigt och framgångsrikt entreprenörskap där innovation, ansvarstagande och affärsmässighet går hand i hand. Med rötter i svensk ingenjörskonst har företaget utvecklat banbrytande teknik för komprimering och balning av avfall, vilket bidrar till effektivare resursanvändning och minskad miljöpåverkan världen över.

Genom ett tydligt ägarengagemang, strategiskt mod och kontinuerliga investeringar i produktutveckling har Flexus vuxit från ett lokalt bolag till en internationellt erkänd aktör med kunder i ett stort antal länder. Företaget uppvisar stabil lönsamhet och sund ekonomi, samtidigt som man framgångsrikt anpassat sig till förändrade marknadsbehov och ökade krav på hållbarhet.

Företaget kombinerar teknisk spetskompetens med ett genuint ansvar för medarbetare, kunder och samhälle. Deras lösningar skapar konkret nytta för både näringsliv och miljö, och företaget fungerar som en stark förebild för hur svenskt företagande kan vara både konkurrenskraftigt och hållbart. Med sin innovationskraft, internationella framgång och tydliga entreprenörsanda är företagaren och företaget en mycket värdig mottagare av utmärkelsen Årets Företagare. Stort Grattis till Bo Ansbjer och Flexus Balasystem "