Vad var det som fick dig att bli företagare? 

- Jag startade mitt företag för att jag kände att jag ville och kunde mer än att bara jobba som frisör! Jag ville skapa och driva något eget som kändes som Fanny till 100%. Att få skapa något helt från grunden och kunna göra precis vad jag ville, där bara fantasierna kunde stoppa mig. Där ärlighet och kommunikation skulle vara grunden till allt!

Berätta mer om ditt företag! 

- Jag har sedan 2021 drivit min frisörsalong Fannys och sedan 2022 har jag specialiserat mig på naturliga och hållbara färgningar! Som gör att mina kunder kan gå flera månader mellan sina besök utan att få en ful utväxt. Detta gör såklart att jag kräver en större kundkrets på min salong, så att marknadsföra mig på mina sociala medier är nästan lika viktigt som att stå bakom stolen. 

Vad är det ni gör i ert företag som sticker ut från mängden och gör er unika?

 - Jag tror att min öppenhet och ärlighet mot mina kunder gör att många väljer mig som sin frisör. Det är något jag lärt mig den hårda vägen, det är lika bra att säga hela sanningen utan att förfina den för det är så du får kunder som är nöjda och litar på dig. Det finns mycket osäkerheter generellt mot frisörer på grund av hur branschen är uppbyggd. Men hos mig tror jag många vågar vara öppna och ärliga med vad de tycker och tänker! Kommunikation är superviktigt för det slutgiltiga resultatet i stolen. Jag tror även relationerna jag har med mina kunder sticker ut mycket jämfört med andra frisörer, jag brukar säga att alla mina kunder är mina bästa vänner - för det känns verkligen som det. Den 23 Januari i år bjöd jag 25st kunden för att fira mitt 5års-jubileum på salongen, mitt mästarbrev och dagen till ära fyllde jag även år. Att få dela den stunden med 25 fantastiska kvinnor som jag mött enbart för att jag vågade satsa gör mig nästan gråtfärdig än idag. Att dessutom se att alla dessa kvinnor nätverka med varandra och skapa nya vänskaper var verkligen magiskt! Att skapa gemenskap och event är något jag vill göra mer av! 

Vad i ditt företagande gör dig mest stolt?

- Jag tror det är att jag lyckats bygga upp något som är 100% jag utan att kompromissa. Att jag vågade öppna i en fullt pågående pandemi. Framför allt att det känns som jag driver ett företag och inte bara en frisörsalong. Jag tror tyvärr många frisörer glömmer det idag, men hade jag inte sett det på det viset så tror jag inte att jag hade varit där jag är - både med salongen och att jag har fått ta emot priset som årets unga företagare i Höör. Jag har bevisat för mig själv att så länge du har en vision så är det bara att köra på, det spelar ingen roll hur många hinder som kommer på vägen utan det är bara att fortsätta att sträva mot sitt mål.

Berätta om företagets framtidsvisioner

- Min framtidsvision är att fortsätta utveckla Fannys till mer än bara en salong. Jag vill stärka mitt varumärke ytterligare och verkligen bli den mest självklara frisören inom blonda hållbara. Där kvalitet och långsiktigt resultat verkligen får stå i fokus. Jag skulle även på sikt vilja dela mina kunskaper, till exempel genom utbildningar eller föreläsningar inriktade för just frisörer men framför allt frisörelever. Då inte bara inom hår utan även hur man driver sitt företag framåt: prissättning, marknadsföring m.m. Det är det jag verkligen brinner för!

Vilket är ditt bästa företagartips?

- Våga prova och tro på din vision! Det bästa som kan hända är att det funkar! Syns du inte finns du inte så det gäller att hitta sätt att marknadsföra sig på som gör att du når rätt personer. Arbeta hårt och var uthållig, allt kommer inte på en natt och det krävs väldigt mycket tid och disciplin för att bygga upp ett företag/varumärke. Tappa inte din vision även i dem stunderna det känns omöjligt. Du kan mer än vad du tror.

Något annat du vill lyfta? 

- Jag tror mycket på att bygga något som känns hållbart, både för mig och mina kunder. Det viktigaste är inte att enbart leverera fina resultat på salongen utan att skapa förtroende och långsiktiga relationer. För absolut är det jag som driver mitt företag men det hade jag aldrig kunnat utan mina kunder, utan dem finns inget Fannys.