Simrishamn – Frukost, konjunktur och skarpa insikter

Turnén startade i Simrishamn, där dagen inleddes med ett varmt och engagerat frukostmöte. Här fick deltagarna inte bara ta del av Marcus genomgång av brottsläget – utan även höra Sparbanken Skånes senaste konjunkturrapport, som satte siffror och ord på det ekonomiska läget i regionen.

Företagare delade öppet sina erfarenheter av stölder, bedrägerier och sabotage – och hur dessa incidenter påverkar trygghet, lönsamhet och arbetsglädje.

Karlskrona – Lunchsamtal om en verklighet som känns i magen

Därefter gick resan vidare till Karlskrona, där företagare samlades för lunch och samtal. Här fick Marcus beskriva hur Företagarna nationellt arbetar med att synliggöra problemet och driva förändring mot regering, riksdag och berörda myndigheter.

Det blev ett möte där många kände igen sig. Att brott mot företagare ”inte bara händer andra” blev smärtsamt tydligt i rummet.

Vill du veta mer om hur vanligt det faktiskt är?

👉 Läs Företagarnas rapport: Brott mot företag – en växande samhällsutmaning
https://www.foretagarna.se/foretagarfakta/brott-mot-foretag/

Landskrona–Svalöv – Konkret trygghetsarbete i fokus

Veckan fortsatte med ett lunchmöte i Landskrona–Svalöv, där Marcus presenterade konkreta åtgärder och förslag på hur kommuner och myndigheter kan agera för att skapa tryggare förutsättningar för företagare.

Här diskuterades bland annat:

  • vikten av samarbete mellan kommun och polis

  • hur företagare kan stärka sina egna rutiner

  • varför små företag är särskilt utsatta

  • och hur Företagarna arbetar för att påverka politiken nationellt

👉 Läs mer om Företagarnas förslag för att förebygga brott mot företagare:
https://www.foretagarna.se/politik/trygghet/

Båstad–Bjäre – Verksamhetsbesök med verkligheten som fond

Nästa stopp blev NP Nilsson i Båstad–Bjäre, där deltagarna inte bara fick lyssna på Marcus utan även gå en rundvandring i verksamheten. Det blev ett tillfälle att se hur brottslighet påverkar företag i praktiken – från ökade kostnader till oro för personalens trygghet.

Ystad – En AW som gav både eftertanke och inspiration

Veckan avslutades i Ystad, där företagare samlades i Saluhallen för en Afterwork fylld av samtal och gemenskap. Marcus genomgång kompletterades av Fredrik Andersson, som delade sin resa inom musikvärlden och gav ett inspirerande kulturellt avstamp som rundade av en intensiv dag.

Det blev en perfekt kombination av allvar och energi – något som många uttryckte tacksamhet över.

Ett stort tack – och en tydlig slutsats

Veckan samlade ett stort antal företagare från hela Region Syd.

Tack till alla er som deltog, berättade, lyssnade och bidrog till viktiga samtal.
Och ett extra stort tack till Marcus Larsson för en intensiv och värdefull vecka.

Budskapet är klart:
Brottslighet mot företagare är inte bara ett hinder – det är ett växande hot mot både tillväxt, trygghet och framtidstro.

Företagarna fortsätter driva frågan nationellt, regionalt och lokalt.
Tillsammans kan vi göra skillnad.

Vill du veta mer – eller själv engagera dig?

Här hittar du fler resurser och fakta:

🔗 Brott mot företag – Statistik och rapporter
https://www.foretagarna.se/foretagarfakta/brott-mot-foretag/

🔗 Företagarnas trygghetsarbete – våra krav på politiken
https://www.foretagarna.se/politik/trygghet/

🔗 Råd till företagare – Så skyddar du dig
https://www.foretagarna.se/driva-eget/sakerhet/