Andreas Fejes äger och driver Vreta kloster bryggeri i Ljungsbro strax utanför Linköping. Det är en av Sveriges småskaliga dryckesproducenter som den gångna helgen kunde bjuda in de första gästerna till en guidad visning med gårdsförsäljning.
Tidigt under söndagsmorgonen satt Andreas bänkad i Linköpings kommuns lokaler, som trots helg höll öppet för att möjliggöra för dryckesproducenter att göra det obligatoriska kunskapsprov som lagen kräver att få tillstånd att bedriva gårdsförsäljning. Med ett godkänt prov i handen och tillstånd beviljat kunde han sedan bege sig till bryggeriet för att klockan 10 välkomnade 68 personer som anmält sig för ett besök under den historiska dagen.
Under sommaren erbjuder nu Vreta kloster bryggeri guidade turer av bryggeriet och ölprovningar som möjliggör för besökarna som är minst 20 år att köpa med sig upp till tre liter öl hem.
– Det känns fantastiskt. Det är en otrolig möjlighet för att bygga besöksnäringen. Vi ligger ju bara två kilometer från Göra Kanal – från Bergs slussar – och det kommer många turister. Det är som hand i handske för oss, säger han.
Företagarnas expert på regelförenkling, Erik Östman, besökte Vreta kloster bryggeri på måndagen.
– I Linköping blev gårdsförsäljningen en framgångssaga. Är har man varit snabb, säger han.
Linköpings kommunalråd Annika Krutzén (M), ordförande för social- och omsorgsnämnden, var med på samma besök och berättade hur kommunen arbetat aktivt med att göra gårdsförsäljning möjlig från dag ett och att det lyckades.
– Vi tycker att det är jätteroligt och viktigt, framför allt. Det här sänder en väldigt stark signal till våra företagare i Linköping om att vi vill ha företag här, vi tycker om närproducerat och vi vill att de ska trivas här, säger hon.
Långt ifrån alla kommuner har varit lika snabba som Linköping med att erbjuda tider för att skriva kunskapsprov och att handlägga ansökningar om gårdsförsäljning. Det är något som Andreas Fejes hör från kollegor i branschen, i andra delar av landet. Följden är att många inte har kunnat komma i gång med gårdsförsäljning.
– Jag lider med väldigt många kollegor som inte får gehör hos kommunens politiker eller tjänstemän, säger han.
Enligt Erik Östman är det viktigt att fortsätta att påverka kommunerna så att fler har välvilligt inställda politiker och tjänstemän vars handläggning inte drar ut på tiden.
– I Linköping har man lyckats plocka hem gårdsförsäljningen och göra något bra av möjligheten. Fler borde göra det, säger han.