Det registrerades fler nya bilar under juli jämfört med samma månad i fjol. Det visar ny statistik från Mobility Sweden. Totalt registrerades 17 684 nya personbilar under månaden och det gör att ökningen ligger på åtta procent jämfört med i fjol. Det som registreras i statistiken är bilar som börjar rulla på vägarna. Beställningarna och köpen har i regel inträffat flera månader tidigare.

Företagen driver elektrifieringen 

En bit över sextio procent av de nyregistrerade bilarna i juli är laddbara: 34,9 procent elbilar och 27,4 procent laddhybrider. Sex av tio registreringar sker på företag och det är enligt Mobility Sweden företagen som fortsatt driver elektrifieringen av fordonsflottan.

Volvo är den biltillverkare som toppar listan, följt av Volkswagen. Noterbart är att Tesla fortsätter att tappa marknadsandelar. Endast 163 bilar från Tesla registrerades under juli, en minskning med hela 85 procent jämfört med i fjol.

Uppförsbacke för lastbilarna

Marknadssegmentet bussar hade ett kraftigt uppsving. Under juli registrerades fyra gånger så många bussar som under samma månad i fjol: 245 fordon. Nästan varannan av bussarna, 46 procent, drivs med el.

Utvecklingen för lätta lastbilar är inte lika positiv som för personbilar. 20 procent färre sådana fordon registerarades under juli jämfört med samma månad i fjol. För tunga lastbilar var nyregistreringen oförändrad. Dock har båda fordonsslagen fallit tillbaka hittills under året med 23 procent färre registreringar av lätta lastbilar och 7,4 procent färre tunga lastbilar. Elektrifieringen är inte heller lika påtaglig inom lastbilssegmenten. Var femte ny lätt lastbil är eldriven och sju procent av de tunga lastbilarna är det.