Från och med årsskiftet sänks elskatten med 9,875 öre per kilowattimme, inklusive moms. Det beskedet gav Tidöpartierna på måndagen, i en glänt på förlåten om innehållet i regeringens budgetproposition.
Företagarna välkomnar regeringens och Sverigedemokraternas prioritering, eftersom elkostnaden är en tung börda för många små och medelstora företag.
– Äntligen sänkt elskatt! När kostnaderna minskar frigörs resurser som kan användas till att investera, växa och anställa fler, säger Företagarna vd Magnus Demervall.
Från höjd till sänkt elskatt
Företagarna har länge efterlyst sänkt elskatt, något som samtliga regeringspartier också gick till val på 2022. Men i stället har skatten på el höjts hittills under mandatperioden. Därför är måndagens besked så efterlängtat.
– Vi ska komma ihåg att elskatten höjts med 8 öre de senaste två åren så vi är bara tillbaka på 2022 års nivå. Alltför länge har elskatten tillåtits höjas på ett sätt som skadat svensk konkurrenskraft, säger André Nilsson, Företagarnas expert inom miljö, klimat och infrastruktur.
Elkostnader börda för företag
Enligt en undersökning som Företagarna genomförde i slutet av förra året känner hälften av Sveriges små och medelstora företag oro över elpriserna, och elpriserna har en kännbar påverkan på verksamheten för vart tredje företag.
– När jag träffat småföretagare i södra Sverige har de pratat uppgivet om elfrågan. Svårighet att ansluta till nätet, samt volatila och höga elpriser har gjort så att många företag inte har kunnat växa, anställa eller planera för framtiden, säger André Nilsson.
Svensk konkurrenskraft
Enligt Företagarna är sänkt elskatt inte bara rätt utan en nödvändig prioritering mot bakgrund av att även Danmark och Norge har förslag på bordet för att sänka kostnaderna för el.
– Norden konkurrerar på samma marknader, och om Sverige inte agerar riskerar våra företag att hamna i ett kostnadsläge som gör det svårare att hävda sig. Därför är beslutet inte bara rätt – det är nödvändigt för att vi ska behålla vår attraktionskraft som företagsnation, säger Magnus Demervall.