För att funktionen du försöker använda ska fungera korrekt behöver du uppdatera ditt samtycke. Du kan alltid ändra dig genom att klicka på Cookieinställningar i sidfoten.

podcast news play företagaren I media förmån faq
Senaste nytt i hela landet - Företagarna Nyheter

Företagarna Borås

Välkommen till Företagarna Borås - det aktiva företagarnätverket!

Vi ingår i Sveriges största företagarorganisation med 60 000 företagare och vill skapa bättre förutsättningar för att starta, driva, utveckla och äga företag – i vårt närområde och i hela Sverige.

Här på sidan hittar du en del av allt som pågår i föreningen just nu.
Frågor? Tveka inte att höra av dig!

Nominera Årets Företagare och Årets Unga Företagare i Borås!

Nu är det dags att nominera Årets Företagare och Årets Unga Företagare. I år söker vi särskilt den företagare vars vision omfattar att skapa en varaktig påverkan på samhälle och människa, och som aktivt bidrar till sin bygd eller stad på lång sikt.

Event i Borås med omnejd

Visa fler event

Nyheter i Borås med omnejd

Visa alla nyheter
Ta kontakt med andra medlemmar

Som medlem i Företagarna har du tillgång til Sveriges största nätverk för företagare. Sök och ta kontakt med andra medlemmar i din förening, din region eller hela landet med hjälp av tjänsten Medlem söker medlem. 

Småföretagare är den viktigaste arbetsgivaren

I Sverige skapas 4 av 5 nya jobb i små och medelstora företag i det privata näringslivet. Som framgår av de 290 rapporterna i serien Företagarfakta 2024 – en unik rapport för var och en av Sveriges kommuner – är de mindre företagens bidrag till kommunens skatteintäkter omfattande och helt nödvändiga för välfärdens finansiering.

Med utmärkelsen Årets Företagare uppmärksammar vi innovativa företagare i Sverige som driver företag på ett lönsamt och hållbart sätt och bidrar till samhällsutvecklingen.

Kontakt Borås

Telefonnummer

0707-279 098
Kontaktpersoner A-Ö
Anders Hell
Kassör Företagarna Borås
Andreas Åkervall
Ledamot Företagarna Borås

Telefonnummer 0707-298381

E-post andreas@helkom.se

Anna Rapp
Ledamot Företagarna Borås

Telefonnummer 0722-303636

E-post kontakt@annarapp.se

Caroline Wallin
Ledamot Företagarna Borås

Telefonnummer 0703-626734

E-post caroline@umica.se

Dennis Lenberg
Ordförande Företagarna Borås
Erik Alsin
Ledamot Företagarna Borås

Telefonnummer 0730-689847

E-post erik@smort.se

Frida Persson
Ledamot Företagarna Borås

Telefonnummer 737642496

E-post Fridasblomster@gmail.com

Helen Emanuelsson
Ledamot Företagarna Borås
Johan Gabre
Revisorsuppleant Företagarna Borås

Telefonnummer -

E-post boras@kpmg.se

Karin Kleist
Ledamot Företagarna Borås

Telefonnummer 0709-720650

E-post karin@ahmanpartner.se

Klas Petersson
Medlemsinformatör
Marie Nyström-Rahner
Valberedare Företagarna Borås

Telefonnummer 033-442480

E-post marie@etcweb.se

Niklas Odén
Ledamot Företagarna Borås

Telefonnummer 0702-232393

E-post niklas.oden@erobe.se

Peter Karlsson Lund
Valberedare sammankallande Företagarna Borås

Telefonnummer 0737-279048

E-post peter@plushr.se

Sofia Larsson
Revisor Företagarna Borås

Telefonnummer -

E-post sofia.larsson@se.ey.com

Tobias Guldstrand
Ledamot Företagarna Borås
Kontakta Företagarna
Räkna ut kostnaden för ditt medlemskap

Medlemskapet ger dig rabatter, rådgivning och nätverk.

Bli medlem – tillsammans skapar vi bättre förutsättningar

Medlemsförmåner

Vi erbjuder över 30 medlemsförmåner med rabatter på IKEA, SJ, Volvo, BMW, Fortum, Swedol med mera.

Politik och påverkan

Vi driver företagarpolitiska frågor genom att presentera analyser, fakta och egna undersökningar.