Vi har fått med oss lite inför hur Företagarna kommer agera inför valet i september nästa år.

Vi har även haft workshops om hur vi skapar medlemsnytta för medlemmarna.

Näringsminister Ebba Busch var på plats och pratade om hur regeringen jobbat med företagsfrågor, vad hon upplever att de lyckats med och vad de kunde lyckats bättre med och hur de vill framåt.

Sedan ett jätteintressant och inspirerande föredrag från Jonas Hagström från Jämtlands musikskola som har gjort stor skillnad med integrationsprojekt inom musik och vikten av att våga säga Ja, när tillfällen kommer.

Honom måste ni lyssna på om ni får möjlighet.

Dagen var kanon och vi mötte andra förtroendevalda med energi och tips.

Vi mötte även Halldora von Koenigsegg som är ordförande i Företagarna,  samt VD Magnus Demervall  som ni skymtar på bilden bakom Maria Johanskog , Sandra Jungergård och Jeton Maloku .

Många företagare fortsätter dagen på riksfinalen för Årets Företagare och bankett i Blå hallen, medan vi tar tåget hem då vi alla har företag hemma som vi prioriterar och glädjande nog med mycket att göra.

Tack alla som deltog och alla ni som arrangerat dagen.

Maria Johanskog, orförande Företagarna Mullsjö