På helgerna köpte vi bröd på den lokala mataffären. Var det inte kö till brödet så var det slut och där föddes ett mod till att öppna eget. Med stigande räntor och orolig värld fick vi en chans att ta över en lokal vi hade tittat på. Intuitionen hade sagt sitt och nu var det dags.
Nu har vi haft öppet i ett år (28 sep) och motivation och drivkraften har varit stabil sedan dess. Visst kommer det dagar då man har lägre energi men då är det viktigt att påminna oss om att detta är vår stora passion, kan man bli trött på det här kan man bli trött på allt. Det tillhör livet att få dippar och de behöver inte alltid vara pga jobbet men det känns oftast så eftersom att man på något sätt alltid är påkopplad. Nu har vi lyxen att vi är två och då kan en ta ett litet steg tillbaka och så fort energin är tillbaka hänger oftast motivation med. Sedan tror vi mycket på att inte ha något som släpar efter, när det väl är dags för vila dyker det inte upp några gnagande tankar. Och ibland räcker det bara med att ta en kaffe&bulle och prata med våra otroliga kunder så är man på banan igen!
De metoder och strategier som varit viktiga för oss nu när vi är så pass nya har egentligen handlat om att ta oss ut på marknaden. Bygga goda relationer med kunder och låta bullarna och brödet gör sitt. Sundbyberg är som en liten småstad där ordet sprider sig fort. Sociala medier har även det varit ett kraftfullt verktyg för oss. Där lägger vi upp nyheter för dagen och kommunicerar med våra kunder. Se till att det är ”instagram-vänligt” inne på bageriet så att vi även får spridning på så sätt. Vi tror även mycket på enkelhet, att inte krångla till det för mycket. Utan hellre göra färre saker riktigt bra.
Ha en tydlig vision om vart du vill, men också en konkret plan vid både med- och motgång. Förbered dig så mycket som möjligt innan du startar, så slipper du lägga onödig energi på sådant du kunde ha gjort tidigare. Våga lita på din känsla och din idé men var samtidigt beredd på att verkligheten inte alltid följer planen. Och glöm aldrig varför du började. Passionen är det som bär dig, även när det blir tufft.

Namn: Ellen Käck & Simon Lundgren
Yrke: Bagare
Företagsnamn: Käcks Bageri AB
Egen sedan: 2024
Sociala medier: kacksbageri