Oliver Hammarberg driver Gävle Partiaffär som är en frukt och grönsaksleverantör. Verksamheten har sedan många år tillbaka försett skolor, restauranger och butiker med frukt och grönt. Ibland får de även in beställningar från företag som önskar fruktkorgar till sina arbetsplatser.
Varje år presenterar Företagarnas Riksorganisation rapporten Småföretagsbarometern, i samarbete med Swedbank och Sparbankernas riksförbund. Den visar att småföretagskonjukturen i länet är lika såg som den var vid finanskrisen 2008/2009. Oliver Hammarberg är inte helt chockad över rapportens resultat.
- För oss har det gått upp och ner under pandemiåret. Det har varit väldigt tufft på grund av de rådande restriktionerna, berättar företagaren.
Påverkade av pandemin
Hammarberg menar att den kraftiga minskningen på orderingångar är en direkt konsekvens av de åtstramade restriktionerna som drabbat Gävles restauranger.
- Restauranger är i vanliga fall en jättestor kund hos oss, berättar han.
Gävle Partiaffär har inte kunnat permittera sin personal då många företagskunder fortfarande försöker driva på sina verksamheter och inte har stängt helt.
- Mängderna blir ju inte alls de samma och fruktkorgarna har nästan helt dött ut tyvärr, säger ägaren.
För att ett företag ska kunna expandera och växa behövs personal. Företagsbarometern visar att just kompetensbrist är ett av de hinder som småföretagare står inför när de vill utveckla sina företag. Oliver Hammarberg har däremot inte gjort några större förändringar under pandemin, vilket han är ödmjuk inför samtidigt som hans verksamhet inte har kunnat fortsätta växa.
- Vi står kvar där vi var innan pandemin började. Men det får vi vara nöjda med, säger Oliver.
Viktigt att vara en attraktiv arbetsgivare
Oliver Hammarberg tror, likt många andra småföretagare, på en ljusning och en återstart av företagen i Gävleborg. Och när det väl händer så vill han stå redo och rusta sig för att ta verksamheten vidare.
- Jag tror nog att det viktigaste är att vara en attraktiv arbetsgivare och arbetsplats att jobba på, då blir det lättare att hitta bra personal, säger Hammarberg och ler stort och fortsätter:
- Efter regn kommer solsken så vi hoppas och tror att det verkligen kommer bli en uppgång både för restauranger och fruktkorgar framöver.