Inbjudan till lunchmöte – måndag 1 juni kl. 12.00
Vi fortsätter våra populär lunchmöten den första måndagen i varje månad – och glöm inte våra frukostmöten den tredje tisdagen varje månad!
Företagarna Alingsås bjuder in till ett dialogmöte med Miljöpartiet, som representeras av Janine Alm Ericson, som en del av vårt arbete inför valåret 2026.
Mötet är en del av en serie samtal där samtliga partier som finns representerade i kommunfullmäktige bjuds in, på lika villkor, för att föra en öppen, saklig och konstruktiv dialog om företagandets villkor och framtid i Alingsås.
Under mötet får Miljöpartiet möjlighet att presentera sin syn på:
hur näringslivet i Alingsås kan stärkas och utvecklas
vilka utmaningar företagen möter i dag
vilka prioriteringar partiet ser som viktiga för att underlätta företagande, skapa tillväxt och öka kommunens attraktivitet
Det ges också gott om utrymme för frågor och samtal utifrån företagarnas perspektiv.
Syftet är inte partipolitik, utan ökad förståelse, bättre dialog och ett starkare företagsklimat – oavsett politisk färg.
Vi hoppas du vill vara med i samtalet.
Datum: 1 juni
Tid: 12:00-13:30
Plats: Bistro Centro, Hjelmqvistska gården, Kungsgatan 26, Alingsås
Anmälan senast 27 maj
Frågor? Kontakta:
Lasse Hammar
alingsas@foretagarna.se
0705 29 11 23
Varmt välkommen!
Med vänliga hälsningar,
Styrelsen, Företagarna Alingsås