Välkommen på frukostträff där vi gästas av Jacob Ämtvall, expert på brott mot företagare på Företagarna.

Brottslighet är en verklighet som många företagare behöver förhålla sig till. Stölder, bedrägerier, skadegörelse och hot påverkar inte bara företagens ekonomi utan också företagares trygghet och möjligheter att utveckla sina verksamheter.

Jacob Ämtvall arbetar nationellt med frågor som rör brott mot företagare och näringslivets roll i det brottsförebyggande arbetet. Med en bakgrund inom statsvetenskap och lång erfarenhet från Stiftelsen Tryggare Sverige ger han en aktuell bild av hur brottsligheten påverkar svenska företag och vilka åtgärder som krävs för att skapa ett tryggare företagsklimat.

Under frukosten får du ta del av kunskap, aktuella exempel och konkreta perspektiv på hur företagare kan stärka sin motståndskraft och hur samhället kan skapa bättre förutsättningar för ett tryggt företagande.

Det blir också ett tillfälle att träffa andra företagare, nätverka och starta dagen tillsammans över en god frukost.

Var: Företagarna Kristianstads lokal, Östra Storgatan 67, Kristianstad.
När: torsdag 1 oktober. 07:30 - 09:00.
Anmälan: görs via formuläret på sidan kostnadsfritt. Medlem som icke-medlem välkomna.

Vi ser fram emot att träffas där!

/Företagarna Kristianstad