Driver du företag i Haparanda? Då är det här en kväll för dig.
Den 28 april bjuder vi in till en näringslivsdialog där du får möjlighet att möta lokala politiker från samtliga partier i ett öppet samtal om företagandets villkor i kommunen. Under kvällen presenterar Företagarna Norrbotten aktuell statistik om företagsklimatet i Haparanda. Därefter följer en modererad dialog mellan företagare och politiker, ledd av Helena Godotter Karlberg. Fokus ligger på frågor som påverkar dig som företagare – till exempel kompetensförsörjning, attraktivitet för etableringar och hur vi tillsammans kan stärka företagsklimatet.
Varför ska du komma? få koll på läget för företagandet i Haparanda göra din röst hörd direkt till politikerna träffa andra företagare och skapa nya kontakter
Datum & tid: 28 april, 17.45
Plats: Stadshotellet i Haparanda
Program:
17.45 – Drop-in med tilltugg och nätverkande
18.30 – Programmet startar
20.30 – Avslut med mingel
Vi ser gärna att så många företagare som möjligt deltar – dina perspektiv är viktiga för att vi ska kunna driva rätt frågor lokalt.
Tilltugg och dryck serveras under kvällen.
Anmälan: Anmäl dig via formuläret intill, senast 14 april så vi kan planera kvällen på bästa sätt.