Vi avslutar Näringslivsveckan 2026 med en förlängd företagarfrukost där vi summerar veckan, blickar framåt och skapar värdefulla möten mellan näringsliv, skola och kommun.
Under morgonen fokuserar vi på kompetensförsörjning och framtidens arbetskraft.
Skolan presenterar nya program och möjligheter till APL, och vill tillsammans med näringslivet utforska hur samarbetet kan stärkas – hur kan vi tillsammans skapa ännu bättre möjligheter för våra ungdomar?
Vi får också möta ungdomar som redan tagit steget ut i arbetslivet efter studenten.
Diskussionen om UF och entreprenörskap visar hur framtidens företagare formas här i Leksand.
Victor Eriksson från Svenskt Näringsliv presenterar den kommande rankingen och analyserar Leksands och Dalarnas nuläge utifrån underlaget som skickats ut till företagen. Rankingen ger en viktig bild av kommunens konkurrenskraft och företagsklimat, och fungerar som underlag för politiska och strategiska beslut samt för hur näringslivet kan utvecklas tillsammans med kommunen. Han belyser styrkor och utvecklingsområden och diskuterar möjligheter och utmaningar framåt.
Siljansvik AB presenterar sin nya roll som ägar- och investeringsbolag och hur de med lokala, hållbara lösningar inom energi, fiber och infrastruktur stärker kommunens utveckling.
Som exempel lyfts hur hela kommunen tillsammans med lokala aktörer hanterade utmaningarna efter stormen Johannes – ett tydligt exempel på styrkan i samarbete och gemenskap.
Vi kommer även få träffa inte mindre än tre företag under våra populära 1-minutare!
Efter frukosten är alla deltagare välkomna att besöka UF-mässan på Sparbanken före allmän öppning.
För frukostens gäster öppnar mässan redan kl. 09.30 – en unik chans att möta och inspireras av framtidens entreprenörer.
Tid och plats
🕢 07.30 Mingel och frukost
🕗 08.00 Programstart
🕤 09.30 Avslut och övergång till UF-mässan
📍 Bio Visir, Leksand