Nyligen lanserade Företagarna den årliga rapporten Småföretagsbarometern som är Sveriges största och äldsta konjukturmätning bland småföretagare. 2020 visade den på stor optimism för framtiden men i år var siffrorna mycket dystra. Efter kriget ser man inte lika hoppfullt på framtiden.

Corona, krig och lågkonjuktur

Företagarnas regionchef Eva Cooper beskriver de senaste åren som kantats av pandemi, krig och lågkonjuktur, som en riktig berg och dalbana för företagen i länet.

- Efter corona fanns en stor optimism. Men snart kom Ukrainakriget, höga priser och lågkonjunktur. Och man räknar med en svag lågkonjunktur de närmaste året och man är nu mer pessimistisk inför de kommande 12 månaderna, säger Cooper till tidningen Dala-Demokraten. 

Svårt att hitta arbetskraft 

Den rykande färska rapporten fastslår även att sex av tio företag i länet ser goda expansionsmöjligheter men också att det främsta tillväxthindret hos småföretagen är bristen på lämplig arbetskraft. 

- Det är svårt att hitta personal och det är en fortsatt stor utmaning, inte minst nu när satsningarna som Northvolt och Hitachi gör i Borlänge och Ludvika och även för det företagande som bildas omkring dem, säger Cooper till tidningen. 

Läs hela intervjun här!