FULLBOKAT – MEN VI HAR GODA NYHETER!
Precis som vi anade har intresset för vår Gastrokväll den 6 november varit enormt stort – och samtliga platser har nu blivit bokade! Läs mer om eventet, scrolla ner.
Men vi har lyckats ordna fram 10 EXTRA PLATSER!
Det innebär att ytterligare 10 personer får chansen att följa med på en kväll fylld av nätverkande, inspiration och riktigt god mat på några av Helsingborgs hetaste restauranger.
After Work på Prismahuset
Förrätt på KOL
Huvudrätt på Culise
Efterrätt på YOKO
Först till kvarn gäller!
När dessa 10 platser är bokade stänger vi anmälan helt. Därefter är Gastrokvällen definitivt fullbokad!
Säkra din plats här:
https://foretagarna.confetti.events/inbjudan-till-gastrokvall (du blir omdirigerad till Confetti för anmälan och betalning)
Ett stort tack för det fantastiska intresset! Vi ser verkligen fram emot en kväll tillsammans med Helsingborgs företagare.
Höstens smakrikaste Gastrokväll
Följ med på en kväll fylld av god mat, härligt sällskap och nya kontakter. Bjud med din respektive, en företagarkollega eller någon annan du gärna vill dela en riktigt trevlig kväll med.
Den 6 november ger vi oss ut på en avslappnad Gastrokväll där vi under kvällen besöker fyra olika platser och njuter av mat och dryck på tre olika restauranger.
Vi startar kvällen kl. 17.00 med AW på Prismahuset Oceanhamnen, där vi inleder kvällen tillsammans med Årets Företagare Helsingborg Carl Johan Fagerström. Därefter fortsätter vi med förrätt på Kol & Cocktails, varmrätt på Culise och avslutar med dessert på Yoko.
Kvällens meny
Förrätt kl.18:15 – Kol & Cocktails
Välj mellan:
CHARRED CARPACCIO
Sotat innanlår, kantarellcrème, marconamandlar, parmesan och ruccola.GRILLED GAMBAS
Havsfångade rödräkor med skal, salsa, aioli och grillad focaccia.
Varmrätt kl. 19:30 – Culise
Välj mellan:
BAVETTE FRITES
Grillad flankstek, pommes frites, Café de Paris-smör, salade aux herbes och skysås.OMBLE CHEVALIER
Grillad röding, smörslungad potatis, beurre blanc, jordärtskocka, höstkantareller, citron och forellrom.CAVATELLI AUX CHAMPIGNONS
Handgjord cavatellipasta, smörstekt höstsvamp, Comté, schalottenlök, dragon och brynt smör.
Efterrätt kl. 21:00 – Yoko
Välj mellan:
BURUBERI KURAMBARA
Blåbärsglass, yuzucurd och kompott.KOKO NOA
Chokladkräm, hasselnöt och kakaokrisp.
På de tre restaurangerna ingår fyra valfria drycker totalt – en till förrätten, två till varmrätten och en till efterrätten. Du väljer mellan öl, vin eller något alkoholfritt.
Det här är en kväll med mycket mat, dryck och upplevelser – och vi har lyckats få till ett kraftigt rabatterat pris för både medlemmar och icke-medlemmar. Medlem: 300 kr. Icke-medlem: 450 kr
För att restaurangerna ska kunna förbereda kvällen behöver du ange vilken förrätt, varmrätt och efterrätt du önskar redan vid anmälan. Du behöver även ange eventuella allergier eller andra matpreferenser.
Platserna är begränsade, så vänta inte med att boka din plats!
Anmälan görs HÄR.
OSA senast den 1/11
Anmälan är bindande. Om du inte avanmäler dig senast 24 timmar före eventet och uteblir debiteras en no-show-avgift på 795 kr.
Vi ser fram emot en riktigt smakrik och trevlig kväll tillsammans!