För att funktionen du försöker använda ska fungera korrekt behöver du uppdatera ditt samtycke. Du kan alltid ändra dig genom att klicka på Cookieinställningar i sidfoten.

podcast news play företagaren I media förmån faq
Nyheter

Before Work - Bohuslinden

Publicerad 25 sep 2015
Ulla Engdal en av delägarna till Bohuslinden, hälsade oss välkomna till Bohuslinden på fredagsmorgonen. När alla kommit gjorde vi en rund vandring i de fantastiskt fina lokalerna som ligger i gamla Abbahuset med en underbar utsikt över havet. Att jobba här måste vara härligt, den utsikten och vyn är som en lisa för själen.

Ulla berättade att man startade verksamheten, när det blev möjlighet att fritt välja sin vårdcentral. Till att börja med låg verksamheten ovanför apoteket i Strömstad men det var opraktiska med trånga lokaler så när man fick möjlighet att flytta till "Abbahuset" så gjorde man det. Redan från början hade företaget gott om patienter.

Både Ulla och hennes kollega Charlotte kom från den vanliga vårdcentralen, men ville utveckla sättet att arbeta på och startade därför eget under Praktikertjänst där man idag äger ett antal aktier. Verksamheten rullar på och uppdragsgivare är VG-regionen som säger till vad som skall levereras och vad detta får kosta. Det man själva styr över är HUR verksamheten skall drivas.

Idag finns 3 läkare och 15 Sjuksköterskor, totalt är man c:a 25 anställda. All personal är välutbildad och har sina specialiteter. De flesta sjuksköterskorna är distriktssköterskor med vidareutbildning inom astma, diabetes mm. Till den ordinarie personalen tar man även emot AT-läkare och andra praktikanter. Verksamheten skulle behöva få in fler läkare och det är på gång. Med det uppdrag och den beläggning med patienter man har idag så kan man inte erbjuda företagshälsovård vilket är synd för det är en bristvara i Strömstad idag.

Från Speakers Corner idag fick vi information från Line Flateland som är verksamhetsledare för Guycotten ett av Strömstads mer anonyma företag. Guycotten, säljer regnkläder och gummistövlar och har sin tillverkning i Frankrike i Bretagne, Lager och försäljning finns på Myren i Företagshuset Linden och kunderna finnas bl.a. i Norge och Sverige då bl.a. hos Hansson i Bukta. www.guycotten.com

Vi fick också lyssna till Emmeli von Mentzer som drivit UF-företag med framgång och hennes resa som UF företagare. Här är en tjej som har två entreprenörer till föräldrar och som längtar efter att driva eget men till dess jobbar hon hos Audi-Video.

Jörn från Datatjänsten Väst, passade också på tillfället att berätta om företagets satsning för att erbjuda Strömstadsföretag det senaste inom den teknisk utveckling som nu sker kring telefoni, ekonomi och IT. Datatjänsten bjuder in till ett seminarium den 21 oktober kl. 9.30, där företagare kommer att få inblick i den senaste tekniken för små företag och får möjlighet att ställa frågor och få hjälp med hur detta kan passa just deras företag .

Kristina Madlung från AF berättade att det nu sker en stor förändring inom AF och att många nya system kommer ingång. Bland annat att man via e-leg kan anmäla sig till arbetsförmedlingen. Sen kommer det rekryteringssystem som Jobbsökarna tog fram att börja användas. Detta för att hjälpa företag att faktiskt rekrytera via AF utan att blir överhopade med ansökningar som inte är relevanta för det jobb som erbjuds.

Lars-Henric och Gun-Britt från SEB och Swedbank berättade om de stora förändringar som sker inom bankvärlden och tryckte på att deras frågvishet när det gäller transaktioner av pengar är för att de har krav på sig att minimera risken för "penningtvätt". Jobbet inom banken är under kraftig förändring för tillfället.

Slutligen vill vi framföra vårt varma tack till Ulla och Charlott som lät oss komma på besök och som gav oss ett mycket trevligt frukostmöte.

Taggar
Fler nyheter från Företagarna