Nästa fredag samlas förväntansfulla företagare från hela landet i Blå hallen för den stora finalen i Årets Företagare i Sverige. Den kvällen kommer man att kunna föreställa sig tornet på Stockholms stadshus som ett enda stort utropstecken för företagsamhet. För tro mig, drivet märks därinne. Taket brukar nästan lyfta när pristagarna tillkännages och jag vågar lova att det knyts kontakter under festligheterna som mynnar ut i nya företagsidéer. För när doers möts händer det grejer.
Släpp lös kraften i de små företagen
Nu när det äntligen börjar gå att skönja tecken på att ekonomin vänder och slutet på lågkonjunkturen kanske ändå snart är här är det just det där drivet som vi behöver ta fasta på. Det är inte staten och byråkrater som är bäst på att identifiera nya tekniker och idéer som skapar tillväxt och framtidens välstånd. Uppsvinget för en aktiv industripolitik som med skattepengar och regleringar ska skydda vissa företag från konkurrens är lika feltänkt i dag som i går. Om Sverige ska klättra i välståndsligan igen och om ekonomin ska kunna bli ännu mer produktiv krävs politiska reformer. Reformer som släpper lös kraften i de många små och medelstora företagen.
Lagom duger inte
På Företagarna kavlar vi upp ärmarna nu för att göra allt vi kan för att företagarpolitiken ska märkas i valrörelsen. När regeringen tillträdde för tre år sedan hade många företagare höga förväntningar, men de har inte infriats. Vår medlemsundersökning visar att fler än hälften svarar att företagarpolitiken har blivit sämre än väntat. Det betyder inte att oppositionen skulle ha gjort ett bättre jobb, men det betyder att det finns mer att göra.
Företagarnas valprogram lyfter fram en rad konkreta förbättringsförslag som vi hoppas att alla partier verkligen tar till sig av. Det är politikernas uppdrag att skapa förutsättningarna för att företagare ska kunna göra det som de är bäst på: lösa samhällsproblem och hitta nya sätt att förvandla idéer till jobb och välfärd.
Fem förbättringsområden
Regelbördan behöver minska. Ett steg på vägen är att det föråldrade matkravet nu ser ut att försvinna till sommaren, men det finns mycket mer att göra. Vi vill till exempel att kommuner och regioner ska omfattas av de förenklingspolitiska målen som regeringen antagit eftersom en stor del av ett företags kontakter med det offentliga sker lokalt.
På skatteområdet krävs flera reformer för att minska kostnaderna för företagen. Det är positivt att regeringen nu sänker elskatten, men även bolagsskatten och den statliga inkomstskatten behöver sänkas, för att nämna två exempel.
År efter år håller kompetensbristen tillbaka företag från att växa. Därför behöver det bli både billigare och lättare att anställa och hitta kompetent personal. Vi vill bland annat se sänkta arbetsgivaravgifter och fler yrkesutbildningar – och sänkta trösklar för arbetskraftsinvandring.
Spelreglerna på arbetsmarknaden behöver också moderniseras. Det duger inte att diskriminera företag utan kollektivavtal och det är bland annat viktigt att införa proportionalitetskrav och begränsningar i MBL.
Sist men inte minst behöver Sveriges företagare bättre fungerande spelplan genom satsningar på infrastruktur och konkurrens.
Alla våra 25 förslag för ett bättre företagsklimat finns att läsa här.
Oavsett utfallet i nästa års val hoppas jag att de företagare som samlas till fest i Blå hallen nästa höst kan känna mer tillförsikt om att deras viktiga insatser belönas, inte bara med fina priser, utan framförallt med bättre politik.