– Vi har en tydlig gemensam strategi som jag ser som mycket positiv för alla berörda parter och där vi tagit vara på mycket av den kompetens som finns i kommunen, sade Maria Karlsson, kommunens näringslivschef.
Hon berättade att kommunstyrelsen ska ta ställning till förslaget till Näringslivsstrategi vid sitt möte den 24 mars.
– Med den här som grund kommer vi att jobba vidare med frågor som rör kommunen och näringslivet. Vi stannar inte bara med den här strategin utan kommer nu att gå vidare med en besöksnäringsstrategi och en verksamhetsplan för kommunens Näringslivsenhet.
Många i samråd
Näringslivsstrategin har tagits fram i samverkan mellan Nyköpings kommun och näringslivet genom Tillväxtgruppen som består av representanter för Östsvenska Handelskammaren, Centrumföreningen, Svensk Handel, ONYX, VisitNyköping, Fastighetsägarna,
Företagarna samt politiker och tjänstemän från Nyköpings kommun.
Andra organisationer som också är positiva till den nya strategin och ska arbeta för att förverkliga den är MINO, Almi, Nora och Nyföretagarcentrum.
”Prova dina vingar”
Julia Rosqvist som vanligt morgonpigg och slagfärdig hade flera gäster i ”soffan”. Ett intressant besök var Lennart Hjelte och Kenneth Åbrink från F11 Museum som berättade om verksamheten och om den fantastiska upplevelsen att själv få flyga i en Viggen-simulator eller en Cessna-simulator. Flygmuseet som sköts och drivs av Nyköpings Flyghistoriska Förening är ett mycket attraktivt besöksmål. De kunde också berätta att den 31 augusti blir det fantastisk flyg- och bildag. Läs gärna mer om verksamheten på föreningens hemsida: www.f11museum.se
Musical som gladde
Lite goda ekonomitips svarade som vanligt Pär Axelsson från Sörmlands Sparbank för och för en härlig musikalisk avslutning svarade välsjungande medverkande från The Sound of NYMOS som gjort succé med sin uppsättning av melodier ur musikalernas underbar värld.
Text: Sven-Erik Ohlsson