De andra talarna, Pernilla Johansson från Swedbank och Ulrica Bennesved från Svenskt Näringsliv, pratade bland annat om vilka olika tänkbara scenarion vi har framför oss i höst. Båda menade att de flesta analyserna pekar på ett U-scenario med sparsam konsumtion från hushållen och låga investeringar från företagen. Vi förväntas helt enkelt vara lite mer försiktiga och en viss återhämtning kommer ske under 2021 men det kommer dröja innan vi når samma utgångsläge som vi befann oss på innan pandemin.
Trots detta menade Frida att vi inte får glömma bort de positiva effekterna med förändringar som skyndas på och att digitaliseringen möjliggör nya samarbeten när fysiska avstånd suddas ut.
/Frida Boklund, regionchef
Företagarna Kronoberg hade äran att få delta på onsdagens Corona-linje
Publicerad 29 maj 2020
”Vi kommer inte kunna plocka upp stafettpinnen där vi var innan vi gick in i pandemin - vi kommer befinna oss någon helt annanstans”. Citat frå Frida Boklund från Företagarna, som var en av talarna under dagens omgång av Företagens Corona-linje med temat det nya nuläget – hur blir hösten?

Taggar