Starta dagen på bästa sätt – med energi, inspiration och nya kontakter! 

Vi bjuder på en god frukost, möjlighet att nätverka och chansen att ta del av spännande insikter från en av våra lokala företagare. Ett perfekt tillfälle att knyta nya kontakter, utbyta erfarenheter och fylla på med ny inspiration till din egen verksamhet.

Årets Företagare i Simrishamn förra året var Anja Persson och Erik Nilsson. Tillsammans driver de det framgångsrika bolaget Gunnarshögs gård och nu är vi välkomna att besöka dem och lyssna på deras företagarresa.

Släktgården har varit i drift sedan 1897, Anja och Erik tog över år 2012. Med en stor dos nyfikenhet och minst lika mycket ”jäklar anamma”, som de beskriver det, har de utvecklat bolaget på många sätt. I dag är det en året runt levande verksamhet med 17 heltidsanställda och tio som arbetar säsong.

På Gunnarshögs gård anordnas visningar i produktionen för att besökarna ska få lärdom om hur flaskan med rapsolja har blivit tillverkad och hur den ska användas. Genom att kombinera besöksverksamhet med produktion och eget lantbruk får de ständigt nya insikter som omvandlas till hållbar utveckling, innovation och framtidens mat.

Datum: 22 oktober
Tid: 08:00 - 10:00
Plats: Gunnarshögs Gård

Styrelsen Företagarna Österlen och Gunnarshögs Gård


Kommande event

5 november Frukostmöte Kivik 8-10
Företagarfest 20 november
A real Group – Företagarna Österlen och Skillinge Teater - återkommer med mer info