Robin Åkerman, serieentreprenör och vd för Paraply.

Robin delar med sig av sin entreprenörsresa – från barnsben via Handelshögskolan till idag – med lärdomar, milstolpar och verktyg för att bygga kultur, tillväxt och mod.

Robin Åkerman, serieentreprenör och vd för Paraply, bygger tillsammans med sitt team upplevelser som förenar människor, varumärken, kultur och utveckling – alltid med ambitionen att föra det bästa av världen närmare Blekinge. Han brinner för hur mänskliga superkrafter kan förstärkas av AI och tech, och för att skapa framtidens arbetsplatser och mötesplatser.

Med utgångspunkt i det kreativa klustret, Paraplyfamiljen, spänner resan från den kärlek, passion och urkraft till Blekinge som födde Karlskrona Skärgårdsfest till nya destinationen Ytterön i Karlskronas östra skärgård, restauranggruppen Antonios och den kreativa hubben The Pot i Karlskrona och Karlshamn.

Robin har alltid hjärtat som kompass och ett tydligt fokus på att skapa miljöer där team mår bra, inspireras och utvecklas.

När:                   16 oktober kl. 18 mingel och lättare förtäring, 18.30 föredrag

Föredrag:          Anton Frej berättar om Drivkraften

                           Kvällen värd LF Blekinge presenterar sig

                           Robin Åkerman, Paraply, inspirerar och berättar om sin resa som entreprenör

Var:                    Företagarna Karlshamn, Vekerumsvägen 9

Anmälan:          Via formulär nedan senast 13 oktober


Välkommen!