headphones newspaper video-player
Årets Företagare

Årets Företagare i Kalmar län - fakta och tidigare vinnare

Här har vi samlat alla vinnare av Årets Företagare i Kalmar län och i våra kommuner.

Den svenska tillväxten ligger till stor del i händerna på de enskilda företagarna. Genom att utveckla och sätta nya idéer i produktion av varor och tjänster, skapar de arbetstillfällen och ökade inkomster och som i sin tur leder till tillväxt och välstånd. Stat och kommun får ökade skatteintäkter att fördela. Därför ligger det i allas intresse att lyfta fram de goda förebilderna.

Det är därför som cirka 225 av landets 290 kommuner är delaktiga i arbetet kring utmärkelsen Årets företagare.

Kriterier

Årets Företagare ska:

  • äga och aktivt driva företaget
  • ha företaget som sin huvudsakliga sysselsättning
  • genom gott ledarskap vara en god förebild och ambassadör för företagare
  • visa prov på att vara extra kreativ och företagsam på ett sätt som bör premieras
  • ha god lönsamhet och sakna betalningsanmärkningar

Den lokala vinnaren kandiderar till utmärkelsen "Årets Företagare i Kalmar län" och länsvinnaren representerar länet i tävlingen om titeln "Årets Företagare i Sverige". Vid värderingen av de mätbara kriterierna samarbetar Företagarna med UC.

Årets Företagare i Kalmar län:

2020: Maggan Drottman, Juvelernas Hus AB
2019: Familjen Aldestam, Kackelstugan AB
2018: Pär Holmstrand och Daniel Karlsson, Byggklason AB
2017: Filip Klasson och Niklas Nordheim, Hatstore Scandinavia AB, Kalmar
2016: Anna, Martin och Anders Barkevall, KronoCamping Öland AB Böda Sand
2015: Per Ljung och Ulrika Nyström Ljung, TOP Fibre AB, Hultsfred
2014: Göran Malkar, Malkars Träningscenter AB, Kalmar
2013: Mikael & Ann-Louise Idensjö, Däck-Roy Idensjö AB, Färjestaden
2012: Mikael Carlsson, RM Snickerier AB, Vimmerby

Årets Unga Företagare i Kalmar län:

2020:  Klara Kågefors, Fiore Floristdesign

Årets Företagare i respektive kommun:

Borgholm:

2019: Stefan Molander, Ölands Grävtjänst AB
2018: Familjen Aldestam, Kackelstugan AB 
2017: Henrik & Sara Hempel, Danielsons Herr & Dam
2016: Owe & Karin Fransson, Hotell Borgholm AB
2015: Anna, Martin och Anders Barkevall, KronoCamping Öland AB Böda Sand
2014: Familjen Bengtsson, Ratiopac AB
2013: Sonja Sturesson, Sonjas Camping i Löttorp AB
2012: Isac & Annika Danielsson, Trosnäs Mjölk
2011: Göran och Åsa Andersson, Böda Cementgjuteri AB

Emmaboda:

2020: Madeleine och Anders Petersson, EBV Plåt AB
2019: Robert Stenberg, Jon Stenberg AB
2018: Angelica Stamenkovic, FH Emmeboda AB
2017: Kjell Nilsson och Mikael Karlsson, KNPP Bolagsgruppen AB
2016: Göran Karlsson, Fem Punkt Tre AB, Vissefjärda
2015: Alf Johansson, Runes Bensin- och Oljeimport Aktiebolag
2014: Tomas Magnusson, AMB Industriaktiebolag, Broakulla
2013: Kenny Karlsson, AB Timber Emmaboda
2012: Benny Karlsson, Svets & Maskinservice AB

Hultsfred:

2019: Familjen Birgersson, Hagelsrums Biogas AB
2018: Urban Einarsson, Byggservice i Målilla AB
2017: Johan Kling, Fasadglas Bäcklin AB
2016: Putte och Jenny Svensson Sahlin, Hotell Hulingen AB
2015: David Modig, Modig Machine Tool AB, Virserum
2014: Per Ljung, TOP Fibre AB
2013: Per-Olof Oskarsson, Mörlunda Mackens Bilservice AB
2012: Kjell Fransson, Bygg-Kjells AB
2011: Per och Ronny Erlandsson, Järnforsens Plåtslageri AB

Högsby:

2019: Maggan Drottman, Juvelernas Hus AB
2018: Ann-Louise Karlsson, Legoproduktion i Böta AB
2017: Sammy Gabrielsson, Högsbynät AB
2016: Niclas Jonsson, Böta Kvarn Consulting AB 
2015: Magnus Söderberg, Viking Beds of Sweden AB
2014: Krister Lindström, Opticur i Högsby
2013: Lars-Ola Svensson, Fågelfors Hyvleri AB, Fågelfors
2012: Milton och Joakim Lindh, Lindhs Djur & Natur AB
2011: Peter Thormalm, LEAB AB

Kalmar:

2019: Magnus Johansson, Kalmar Motor AB 
2018: Henric Ipsen, J.L. Bilar i Kalmar AB
2017: Sven Wikström, Linddals Bygg AB
2016: Filip Klasson och Niklas Nordheim, Hatstore Scandinavia AB
2015: Jörgen Bödmar, Design Online AB
2014: Daniel Nordström och Magnus Wahlgren, Connect Media Sweden AB
2013: Göran Malkar, Malkars Träningscentrum AB
2012: Peter Glebe, Glebe Fastighets AB
2011: Cecilia Strömberg, Middagskorgen

Mönsterås:

2018: Ronny och Jonas Wegnebring, RW Elservice i Mönsterås AB 
2017: Johan Björnholm, Lectus Produktion AB
2016: Tommy Larsson, Micael Oscarsson, Mikael Larsson och Peter Ericsson, Byggentreprenad Förvaltning i Mönsterås AB
2015: Christer Petersson, Byggvaruhuset i Mönsterås AB
2014: Jimmy Persson, Plåt & fastighetsservice i Blomstermåla AB
2013: Anders Synnermark, Harryssons Golv Aktiebolag
2012: Lennart Olofsgård, Ålems Orgelverkstad
2011: Kenneth, Anna-Maria och Johan Persson, Rörsvetsarna i Mönserås AB

Mörbylånga:

2019: Roger Johansson, Roger Johanssons bilel o service  AB 
2018: Anders och Eva Alsén, Alséns Hantverk från Öland AB
2017: Familjen Johansson, Potatisförädling på Öland AB
2016: Stefan Rudman, Peter Abrahamsson och Anders Rydeberg, Kalmar VVS & El-Montage AB
2015: Eva Fransson och Ove Augustsson, Hamngrillen i Färjestaden AB
2014: Familjen Åstrand, Mörbylånga Transport AB
2013: Familjen Wiström, Wiströms Lantbruk Aktiebolag
2012: Mikael & Ann-Louise Idensjö, Däck-Roy Idensjö AB
2011: Fredrik Norén, Hotel Skansen

Nybro:

2015: Roland Hjalmarsson, Örsjö Belysning AB
2014: Roland Johansson, Börjes Logistik & Spedition AB
2012: Niklas Andersson, Maskinaffären i Nybro AB

Oskarshamn:

2019: Tobias Frick, Jeansbolaget i Sverige AB
2018: Mats Sjöstrand, A.M.O Klimatteknik AB
2017: Jonas Harrysson och Tobias Brink, PGJ Bygg AB
2016: Linda Sharp och Juha Pehkonen, Maskinteknik i Oskarshamn AB
2015: Mikael Ågren, AB Wikstens Musikvaruhus
2014: Ingemar Petersson, Maskincentrum i Bockara AB
2013: Peder Ivarsson, Påskallviks Snickeri AB
2012: Hans Karlsson, Evald Karlssons Åkeri AB
2011: Patrick Johansson och Magnus Klintheim, Kuststadens Fastigheter AB

Torsås:

2020: Magnus Olsson, Korslycke Bilservice AB
2019: Viktoria Hamillgo, VIMA Träningscenter AB
2018: Markus Karlsson, Verest Aktiebolag
2017: Carl-Erik och Ingela Övgård, Övraby Lantbruk AB
2016: Fritz Schaefer, Rosenträdet AB
2015: Alex Åkesson, Åkesson Bygg i Kalmar AB
2014: Magnus Axelsson och Ulla Gustafsson, Stage4you AB
2013: Elisabeth Eriksson, Adolfssons Blommor
2012: Nils-Olof Svensson, Conny Olsson och Nicklas Wernered, TM Design och Installation
2011: Lena Ovesson, Spring Systems AB

Vimmerby:

2019: Bo Karlsson och Niklas Johansson, Strömstyrkan i Vimmerby AB
2018: Jonas Blom, Bloms MX Racing
2017: Pär Holmstrand och Daniel Karlsson, Byggklason AB
2016: Andreas Linder och Mikael Andersson, Rautamo Wheel Fashion AB
2015: Ingo Johansson, Polyform Specialsnickerier
2014: Anders Fransson, Nilsbuss AB
2013: Morgan Frejd, Vimmerby Prefab Betong AB
2012: Göran Svensson, Södra Vi Svets AB
2011: Mikael Carlsson, RM Snickerier AB

Västervik:

2018: Peter Hirschman, Jojjen AB
2017: Ingela Arrbrant, The House Dance Studio & Event AB
2016: Tim Larsson, TL Motor AB
2015: Anders och Lars Rosén, Roséns Skogstransporter AB
2014: Eric Grönlund och Fredrik Hedberg, Westbay Trailers AB
2013: Jonas Hellström, Ostkustjakt AB
2012: Fredrik Strand, Ostkustens Riv & Sanering AB
2011: Bengt-Åke och Christer Holmström, Holmström Bil AB