För att funktionen du försöker använda ska fungera korrekt behöver du uppdatera ditt samtycke. Du kan alltid ändra dig genom att klicka på Cookieinställningar i sidfoten.

podcast news play företagaren I media förmån faq
Nyheter

Vårträff med Företagarna Mullsjö på Hotell Mullsjö

Publicerad 20 apr 2023
En givande träff med idésprutande företagare där vi pratade om framtidens företagande.
Marie & Glenn Svärdh, Maria & Christer Ahlsén, ägarna till Landhs konditori.

Vi fick en inblick i arbetet med platsvarumärke för kommunen av Sofie Liljegren som jobbar med kommunikation i  kommunen,  där det kommer att arbetas fram en plan på hur vi stärker platsvarumärket. Här kan vi som invånare och företagare ge förslag på hur vi ser möjligheten att stärka platsvarumärket Mullsjö. Vad vill vi att människor ska tänka när de hör Mullsjö? Vad ser vi framför oss och hur jobbar vi på känslan?  Detta är något alla i kommunen kan vinna på.

Vad har vi för ledord och slogan? Vad är vår styrka? 

Ta gärna del av arbetet via Mullsjö hemsida.

Vi fick även lyssna till UF företagare från UF företaget Clean Out, som framgångsrikt arbetat med sitt UF företag och deras plan är att detta ska bli ett riktigt företag framöver. De berättade om hur de jobbat under året och det är härligt med företagsam ungdom i kommunen. Vi önskar all lycka till framöver till Jucek och Milad. Kika gärna på deras instagram @cleanout_uf

Ägarkvartetten från Landhs; Christer  & Maria Ahlzén, Glenn & Marie Svärdh berättade om deras satsning i Mullsjö,  när de nu kommer att ta produktionen till Mullsjö. Detta skapar arbete och de inspirerar med sin framgångshistoria.  Landhs har funnits i Mullsjö sedan 1933. Christer tog över 1993 och har nu 30 år av företagande i Mullsjö.

De har utvecklat flera ben och öppnar inom kort sin femte butik, som kommer finnas i Habo. När Christer tog över företaget  var det knappt 30 anställda och hade då en omsättning på 15 miljoner. Detta år räknar de med att skapa arbete för ca 150 personer och räknar med en omsättning på ca 60 miljoner.

2014 tog de över Briljanten i Bankeryd och då gick Glenn och Marie in som 50% ägare.

Då deras behov av en effektivare produktion uppkommit, så köpte de tomt i Habo.  Men under resans gång har de märkt att kostnaderna med att bygga nytt skenade och har då istället valt att ta över en lokal vid norra infarten, som kommer att renoveras och anpassas och beräknas stå klar i februari 2024.

Detta kommer ge en ökad kvalitet, effektivitet och de ser fram mot att stärka företaget ytterligare.

Under  den goda middagen så pratade vi framtid.

Hur ser företagandet ut om 15 år? Hur anpassar vi oss efter förändringar?

Vad önskar vi för att kunna fortsätta växa, attrahera fler företagssatsningar och göra kommunen än mer attraktiv att leva och bo i.

Här sprudlade idéer och önskemål. Det finns inget tak på hur bra det kan bli.

Att ha visioner och drömmar är något som alla kan ha och de gör sig bäst av att delas med driftiga människor.

Stort tack till alla ni som var med. Jag gissar att de flesta gick från träffen med en go känsla och samhörighet. För er som missade detta, häng med oss framöver. Vi vill gärna ta del av ditt företagande och dina tankar.

Taggar
Fler nyheter från Företagarna