Entreprenör med växande revir

Läs även: Årets Företagare firar 10 år - så gick det sen
Läs även: Årets Unga Företagare bakar fram rekordvinst
Läs även: Så blir du medlem i Företagarna
”Det viktiga är att det inte blir en enda dominerande aktör”
Verksamheten startade i Falkenberg, men i dag finns veterinärfilialer i Åsa, Vaggeryd, Ljungby, Karlstad, Halmstad och Kungsbacka.
Vad har utmärkelsen Årets Företagare i Sverige betytt för dig?
– Framför allt fick jag mycket publicitet bortom det veterinära planet. Tidigare hade allt fokus legat på min profession, nu fick jag uppmärksamhet även som företagare vilket var väldigt positivt.
Om du skulle starta en ny verksamhet idag, vad skulle du satsa på?
– För mig har företagandet kommit i kölvattnet av att jag vill jobba som veterinär, och att göra det bra och på mitt eget sätt. Jag är inte entreprenör på ett sådant sätt att jag vill starta en annan verksamhet, utan fokuserar på att utveckla den jag har.
Stora aktörer med riskkapital i ryggen har blivit allt mer dominanta inom veterinärbranschen. Hur kan små företag stå sig i konkurrensen?
– Det gäller att tro på sig själv, och fortsätta göra ett bra jobb i vetskapen om att vi kan detta bäst. Mångfald bland dem som erbjuder djursjukvård alltid är bra. Det viktiga är att det inte blir en enda dominerande aktör, som köper in sig på så stora delar av marknaden att det blir en monopolsituation och valfriheten försvinner. För djurägarna får det inte heller finnas några tvivel om att veterinären är en expert som de kan lita på, och att veterinären är deras bästa rådgivare. Det får inte finnas minsta misstanke och tvivel om att fokus ligger på att sälja tjänster och inte på djurens bästa; det skulle skada hela branschen.