För att funktionen du försöker använda ska fungera korrekt behöver du uppdatera ditt samtycke. Du kan alltid ändra dig genom att klicka på Cookieinställningar i sidfoten.

podcast news play företagaren I media förmån faq
Nyheter

Utredning föreslår lånegaranti

Publicerad 17 jun 2015
Staten bör ge lånegarantier till växande småföretag som har svårt att få låna på banken. Upp till nästan en tredjedel av lånet ska staten garantera, enligt ett utredningsförslag som presenteras på torsdag.

- Det här skulle kunna vara ett sätt att växla upp utlåningen till en kategori företag som har svårt att få tag i kapital i dag. Det är en av nycklarna till ökad tillväxt i Sverige, säger näringsminister Mikael Damberg (S) till TT.

Förslaget välkomnas av Företagarna som organiserar just småföretag.

- Åtgärderna riktas helt rätt. Småföretagare vill ha lånefinansiering och slippa sälja aktier och spä ut sitt ägande, säger vd Günther Mårder.

I ett nästa steg skulle det också vara om bankerna och företagarna kunde få hjälp med kreditprövningen, anser Mårder.

- Med dagens ränteläge kostar bankens genomlysning av låntagaren så mycket att de rynkar på näsan om lånet är för litet, säger Mårder.

 

Läs hela artikeln här... E-kuriren Publicerad 16 juni 2015

Fler nyheter från Företagarna