Få hjälp med dina frågor om vad som gäller för just ditt företag. Tillsammans hjälps vi åt för att ta oss igenom situationen som Coronautbrottet har skapat.
Företagarna Halland har satt ihop en panel som tillsammans med vår styrelse kommer att finnas tillgängliga för alla som har frågor kring hur stödpaketet från regeringen fungerar i praktiken. Hur gör du som företagare för att ta del av de tillfälliga lättnader med exempelvis sjuklön, anstånd med att betala skatt eller de nya reglerna för korttidspermittering. För att möta våra medlemmars oro så har vi bestämt att styrelsen, regionchef och representanter från AF med flera finns på plats på Cafe Nosh imorgon mellan kl. 15.00 - 19.00.
Du är välkommen att höra av dig via mail eller chat. Om du är frisk och vill träffa andra samtidigt som du stöttar ett lokalt företag är du välkommen att träffa oss över en kopp kaffe hos Cafe Nosh.
Närvarande:
Lotta Ericsson, ordförande Företagarna Halmstad
Företagarna Halmstad
Marie Axtelius, regionchef
Madelene Palmhager, Arbetsförmedlingen
Bengt Johnsson, Unatell, varsel-permittering
Madelene Rossköld, skattefrågor
PLATS: Cafe Nosh, Hamngatan 27, Halmstad.
DATUM/TID: Torsdag 19 mars kl. 15.00 - 19.00.
VILL DU MAILA ELLER CHATTA GÖR DU DET HÄR: www.foretagarnatillsammans.se
FÖR MER INFORMATION:
Företagarna Hallands regionschef
Marie Axtelius
Marie.Axtelius@foretagarna.se
Tel 070-952 80 50
Ordförande Företagarna Halmstad
Lotta Ericsson
info@tallhojden.se
Tel 070-608 39 96