headphones newspaper video-player
Årets Företagare i Kronoberg

Årets Företagare i Kronoberg

Årets företagare utses sedan 1985 av organisationen Företagarna över hela landet. Kandidaterna väljs i Kronobergs län ut i samverkan med ledande politiker och näringslivsansvariga i respektive kommun.

Den svenska tillväxten ligger till stor del i händerna på de enskilda företagarna. Genom att utveckla och sätta nya idéer i produktion av varor och tjänster, skapar de arbetstillfällen och ökade inkomster och som i sin tur leder till tillväxt och välstånd. Stat och kommun får ökade skatteintäkter att fördela. Därför ligger det i allas intresse att lyfta fram de goda förebilderna. Det är därför som cirka 225 av landets 290 kommuner är delaktiga i arbetet kring utmärkelsen Årets företagare. I Kronobergs län omfattar samverkan alla åtta kommunerna.

Kriterier

Årets företagare ska:

  • äga och aktivt driva företaget
  • ha företaget som sin huvudsakliga sysselsättning
  • genom gott ledarskap vara en god förebild och ambassadör för företagare
  • visa prov på att vara extra kreativ och företagsam på ett sätt som bör premieras
  • ha god lönsamhet och sakna betalningsanmärkningar
  • Den lokala vinnaren kandiderar kommande år till utmärkelsen "Årets företagare i Kronoberg" och länsvinnaren representerar länet i tävlingen om titeln "Årets företagare i Sverige". Vid värderingen av de mätbara kriterierna samarbetar Företagarna med UC.

Utdelningsår

Från början har utmärkelsen rubricerats med föregående års beteckning. Den som t.ex. fått priset i Växjö i juni 2008 har alltså kallats "Årets företagare i Växjö 2007". Då det nationella priset numera benämns med det år som det delas ut, har detta lett till att vi regionalt successivt kommer att övergå till att använda utdelningsåret som beteckning också för våra kommunala och regionala vinnare.

Denna princip har för första gången använts för Årets företagare i Tingsryd 2009, bröderna Elheim, vilket leder till att det inte finns någon med titeln "Årets företagare 2008" i Tingsryd, men utmärkelsen har oaktat detta delats ut varje år sedan 1987. Motsvarande skenbara "hopp" finns för "Årets företagare i Kronoberg", men det finns inget uppehåll mellan utdelningsåren i verkligheten."

Årets företagare i Kronoberg

2006: Jan Bladh och Erland Erlandsson, Alstermo Produktion AB
2007: Hans Jonsson, Alvesta Galvaniseringsverkstad AB
2009: Holger och Sture Andersson, Svetruck AB, Ljungby
2010: Per Christoffersson, Sweden Recycling AB, Hovmantorp
2011: Marie Ivarsson, Cecilia Löhnn och Katarina Sandelin, Växjö Djursjukhus AB
2012: Kent Andersson, Ello i Lammhult AB
2013: Denis Lodge, Amon AB
2014: Jessica och Björn Hultqvist, Designlight Scandinavian AB
2015: Bengt Swanström, Willo AB
2016: Carl-Gustaf Svensson, Kronfönster AB
2017: Rickard Olsson, Perry Svensson och Håkan Östangård, WIP Consulting AB
2018: Björn Sundeby, IST

Årets företagare sedan starten i resp. kommun

Alvesta kommun 

1993 Helle, Ingvar och Curt Johansson, AB Maskinarbeten
1994 Rudolf Samuelsson, Torsten Ullman AB
1996 Tomas Johansson, Vislanda Maskin AB
1998 Arne Pehrsson, Bror Pehrsson Möbel AB
1999 Ägare och anställda i Veg-Tech AB
2000 Katarina och Erik Nilsson, Alvesta VVS-Material AB
2001 Christer Johansson, Santhe Dahl, Bengt Arvidsson, VIDA Timber AB
2002 Börje Klasson, BK Produkter AB
2003 Tage Andersson, ATA Timber AB
2004 Lars-Roland Svensson, Svets & Mekano AB
2005 Ronny Runesson och Lars Ericsson, Alvesta Ventilation & Svets AB
2006 Hans Jonsson, Alvesta Galvaniseringsverkstad AB
2007 Göran Björkqvist, Kenny Forsberg, Peter Kjellsson och Karl-Johan Stenkilsson, ALT Hiss AB
2008 Mikael Vieweg, Scanditronix Magnet AB
2010 Mats Gustafsson, Moheda Järnhandel AB
2011 Dietmar Aiff och Marita Aiff, Alvesta Konferenscentrum
2012 Kjell Johansson, Hydroware Elevation Technology AB
2013 Jessica & Björn Hultqvist, Designlight Scandinavian AB
2014 Niclas Stenberg, ICA Supermarket Grytan, Moheda
2015 Thomas Johnsson, Oljeshejkerna Johnsson AB
2016 Monica Sundell, Lars Hjertberg och Peter Sundell, GEHAB Kvalitetspåbyggaren
2017 Jören, Jonas och Tony Gunnarsson, C Gunnarssons Verkstads AB

Lessebo kommun

1985 Peter Fransson, Peter Franssons Snickeri
1986 Sven Ernstsson, SEA Glasbruk AB
1991 Bert Jonsson, Skrufs Glasbruk AB
1996 Leif Karlsson, Mats Karlsson, Anders Apelholm, MPI Teknik AB
1997 Claes Arvidsson, Skrufs Trä AB
1998 Inger och Sven-Olof Fröjd, Fröjds Motor AB
1999 Stefan Gustafsson, Candeo Skyltreklam AB och Göran Johansson, Bakers AB
2000 Lars-Göran Åström, LG Maskin AB
2001 Vigo Edberg, Edberg Transport AB, Lessebo ÅC
2002 Björn Rosander, Kosta Musikprodukter AB
2003 Kristina Lind, Ateljé Vidagård
2004 Tommy Svensson, TUC - Tommys Utbildningscentrum, Hovmantorp
2005 Kenneth Idensjö och Inger Axelsson, Grönåsens Älgpark AB, Kosta
2006 Anders Lindahl och Eiron Medin, VVS-Specialisten AB, Lessebo
2007 Jan Nilsson och Peter Thaysen, Björkängen AB, Kosta
2009 Per Christoffersson, Sweden Recycling AB, Hovmantorp
2010 Anna Örnberg, Anna Örnberg & Co AB
2011 Göran Johansson, Diesner Invest, Lessebo
2012 Mats Andersson & Peter Andersson K-produkter Service AB, Hovmantorp
2013 Magnus Petersson, Europe Vattenrening AB
2014 Bengt Karlsson, Berit Karlsson, Johan Karlsson, Kristofer Karlsson och Nils Linnér, Åkerby Entreprenad AB
2015
2016 Torsten Jansson, New Wave Group/Kosta Boda Art Hotell
2017 Per Axel Wärnå, Skruvia AB

Ljungby kommun

1985 Göthe Parkander, Th Strålfors AB
1986 Ingemar Sandahl, SP Maskin AB
1987 Rune Andersson, Ljungby Maskin AB
1988 Birger Svensson, AB Starla-Verken
1989 Sven och Hans-Olof Bodevind, Henjo Plåtteknik AB
1990 Enar Lindetorp, Swedrive AB
1991 Sven-Erik, Anders o Lennart Petersson, Rolf Sörensson, Roland Andersson, Anders Bengtsson och Jan Nilsson, AB Ivar Peterssons Snickerifabrik
1992 Leif Eklund, Eklunds Metall AB
1993 Peter Berg, Bergs Polydun AB
1994 Hans Lindquist, ATAB Trappan AB
1995 Stefan Hörberg, HP Tronic AB
1996 Dan Lindqvist, AB Oskar Sohlberg
1997 Jan Gunnarsson, Seth Andersson och Kenneth Jonasson, Ljungby Fjärrtransport AB
1998 Bengt Carlsson, AG:s Favör
1999 Staffan Jonsson, Lidhults Kök AB
2000 Johan Ahlberg, Johan Ahlberg Bil AB
2001 Benny Lönn och Johan Krantzén, BJ Distribution AB
2002 Claes Persson, Silverstone AB
2003 Gunilla Behrmann, Modecity i Ljungby AB (Vero Moda)
2004 Rolf, Pia, Ola, Per och Linda Hansson, Hotell Terraza
2005 Lars Åberg, Opido Plast AB, Lagan
2006 Mats Roubert, Lagans Trävaror AB
2007 Holger Andersson och Sture Andersson, Svetruck AB
2008 Leif Jacobsen, Norskens Ljungby Träindustri AB
2010 Hans Blomberg, HBG Tekno Press
2011 Christian Lüddeckens, Per-Åke Adolfsson och Mikael Bäckman, Sector 5 AB
2012 Dennis Juteberg, JBM Skrot & Metall AB
2013 Andreas Rehn, ICA Nära Lidhult
2014 Bengt Gustafsson, Tutaryds Mekaniska Verkstad AB
2015 Peter Claesson, Ckaessons Transport AB
2016 Andreas Frick SAC Nordic
2017 Lars-Erik Svensson ICA Nära Thages Livs

Markaryds kommun

1985 Anders Sveger och P O Eriksson, Glas-Lindberg AB
1986 Rune Swahn, Jan Fritiofsson och Tommy Back, Markaryds Grafiska AB
1987 Kerstin Linnéa Östholm, AB Markaryds Stora Hotell
1988 Rolf Stridh och Erik Olsson, Markaryds Försäljnings AB
1989 Allan Pedersen och Kenneth Olsson, AB Traryds Svetsservice
1990 Holger Lagerqvist, HL-fasader
1991 Jan och Stefan Lindwall, Lindwalls Charkuteri AB
1992 Ingrid Rudesjö, Furuvikens Sjukhem
1993 Bengt-Ove Johansson, Tryckta i Markaryd AB
1994 Torsten Svensson, ST-Service AB
1995 Gerteric Lindquist, NIBE AB
1996 Bertil Mattsson och Anders Bjernalt, Trekollan AB
1997 Sven-Erik Johannesson, Gränsbygdens Köpcentrum
1998 Frank Eklund, Mjäryds Elmontage HB
1999 Håkan Jonsson, Timsfors VVS & Oljeservice
2000 Personalen, Transcom AB
2001 Olle Östlund, SMV Lifttrucks AB
2002 Morgan Johnsson, Herrgårdstoppen AB
2003 Erik Olsson, OF-Ekeri AB
2004 Mona och Sune Nilsson, ICA Nära i Strömsnäsbruk
2005 Linda och Daniel Henriksson på JA-Ranch i Gunghult
2006 Ulf af Klinteberg, Klintebergs Färg & Golv AB
2008 Dan och Paul Johanson, Bröderna Johanson Design AB
2009 Tord Persson, RingUp / Sunnerbo Bil & Telecom AB
2010 Per-Åke Hansson och Ola Hansson, H-Tryck AB
2011 Ronny och Britt-Inger Svensson, Timsfors Bil & Traktortjänst AB
2012 Per Bäfwer, Södra Århults Torv AB
2013 Martin och Jessica Johansson, PMJ Montage AB
2014 Örjan Persson, Jörgen Rahmeloo, Paul Johannesson och Göran Persson,
Motorcentrum i Markaryd,
2015 Inge Andersson och Per Björkheim, Andersson Grus AB
2016 Marcus Nilsson och Jonas Johansson,Elservice Strömsnäsbruk-Markaryd AB
2017 Åsa Balkhed, K. Balkhed AB

Tingsryds kommun

1987 Bo Köllerfors, Ryds Båtindustri AB
1988 Torsten och Siwert Nilsson, Bröderna Nelsons Frö AB
1989 Lars-Göran Linder, Lars-Göran Linder AB
1990 Lars Carlsson, Lars Carlsson Trävaru AB
1991 Urban Paulsson, Ryd-Verken AB
1992 Jan-Åke och Lars-Erik Kjellsson, Jålek Plåt AB
1993 Göran Johansson, Ebbemåla Gjuteri & Mek Verkstad AB
1994 Ing-Mari Ragnarsson, Carl-Gustaf, Lars-Göran Andersson, J G Anderssons Söner AB
1995 Sven-Olof och Bengt-Åke Rungegård, Börjes i Tingsryd AB
1996 Paul Haglund, Konga Mekaniska Verkstad AB
1997 Sven-Albin och Tobias Karlsson, Mikael Pettersson, Urshultsbagarn AB
1998 Lars, Tomas och Kurt Johansson, Väckelsångs Industriplast AB
1999 Jerry Carlqvist, Carlqvist Bil AB
2000 Eva och Thommy Jönsson, Rosenhill Vård & Omsorg AB
2001 Roland Johnsson, Jitech AB
2002 Anders Löwing och Pia Lindström, Smålandsmunken AB
2003 Thorsten Liljegren, Liljegrens Entreprenad AB
2004 Bruno Ekström och Patrik Persson, Holtab AB
2005 Johnny Fohlin, Fohlins Redovisningsbyrå AB
2006 Jan-Olof Colleen, Tingsryds Camping
2007 Roger Söderling och Pia Granstedt Söderling, Eko Reklam HB
2009 Nils-Åke och Niclas Elheim, Hallabro Elektriska AB
2010 Lars Karlsson, Lasses Färg AB
2011 Glenn, Tom och Jerry Nilsson, Lindgrens Järn och Bygg
2012 Denis Lodge, Amon AB
2013 Tomas Alricsson och Krister Jonsson, Eurovic, Tinghockey
2014 Mats Malmhav, Ica Supermarket Väckelsång
2015 Mattias Rundberg, Åkes Hemchark
2016 Sven-Olof Carlsson och Jonas Carlsson, Autoverkstaden
2017 Anders Ericsson och Jenny Svensgård, Korpalycke Fastighets AB

Uppvidinge kommun

2001 Sonny Dahlberg och Percy Ekblad, Norrhults Stålgjuteri AB
2002 Nils-Göran Svensson, Ivan Rosell och Anders Samuelsson, Lenhovda Fönster AB
2003 Michael Olsen, Vidingegården
2004 Anita och Rolf Malmquist, Melam AB (och Spaljisten AB)
2005 Jan Bladh och Erland Erlandsson, Alstermo Produktion AB
2006 Ewald Strandberg, Åseda Värme & Sanitet AB
2007 Thorleif Torstensson, Tor Produktion HB
2009 Patrik Östangård, Lenhovda Radiatorfabrik AB
2010 Gunnel Svensson, Bsweden Belysningsbolaget AB
2011 Christer Persson, Olle Persson och Catarina Magnusson, Allt i Plåt AB
2012 Marcus Silvander & Mattias Norén, Svensk Vattenskärning AB
2013 Peter Mattson, Jonas Mattson och Tony Swedenås, Åseda Eltjänst AB
2014 Jörgen Petersson, Tak & Montage AB
2015 Gunilla och Greger Bergfeldt, Bergfeldts Frisörer AB
2016 Richard Olsson, Perry Svensson och Håkan Östangård, WIP Consulting AB
2017 Tomas Gillsjö, TG Automation AB i Alstermo

Växjö kommun

1987 Tage Johansson, Tage Johansson Maskin AB/Köplusten AB
1988 Jan Älmeby, Scandinavian PC Systems AB
1989 Pelle Pettersson, ICA Partihandel Sydost AB
1991 Håkan Palm, Lädja Snickerimagasin HB
1992 Conny Erlingsson, Xena AB
1993 Mats Harrysson, Jan Tottmar och Lars Edqvist, TV 4 Sydost AB
1994 Harry Bäckström, Volvo Articulated Haulers AB
1995 Bengt Lund, KF Distribution & Logistik
1996 Mats Birgersson, Fresh AB
1997 Mikael Kraft, Kraft & Co
1998 Pär Wik, PRoffset AB
1999 Jan Olofsson, JL-Teknik AB
2000 Anders Öman, Öman Klimatteknik AB
2001 Lars Björkman, Balco Balkongkonstruktioner AB
2002 Bosse Johansson och Cathrine Rydström, Johanssons Lantcafé i Öhr
2003 Per Bengtsson och Monica Carlsson, Mat & Dryck i Växjö AB
2004 Rolf Dahlberg, Visma SPCS AB
2005 Bengt Eriksson, Drivkraft Värend AB
2006 Per Hermansson, Arcoma AB
2007 Rolf Linde och Stefan Olsson, BSR Svenska AB
2009 Alf Sjöberg och Mattias Sjöberg, IV Produkt AB
2010 Katarina Sandelin, Cecilia Löhnn och Marie Ivarsson, Växjö Djursjukhus AB
2011 Kent Andersson, Ello i Lammhult
2012 Staffan Dahlström, GBJ Bygg AB
2013 Andreas Svensson, Fogmaker International AB
2014 Bengt Swanström, Willo AB
2015 Carl-Gustaf Svensson, Kronfönster AB
2016 Anne Wolgast, VA-utveckling i Växjö AB
2017 Björn Sundeby, IST

Älmhults kommun

1986 Lartie Johansson, Comforta Sitt-Lek AB
1987 Stig Holmqvist, Swedwood AB
1988 Leif Thorwaldsson, Älmhults Transportvagnar AB
1989 Yngve Svensson, Balders Hage AB
1990 Thomas Löndahl, AB Möckelns Sågverk
1991 Lars Johansson, EWJ Erik W Johansson AB
1992 Lars-Göran Johansson, REA Stolen AB
1993 Gösta Karlsson, Elmhults Konstruktions AB
1994 Majvor Svensson, Fanhultstvätten AB
1995 Morgan Håkansson, Backemarks Grafiska AB
1996 Jan-Erik Andersson, Värdshuset i Älmhult AB
1997 Hans Johansson, Alfing i Älmhult AB
1998 Olle Karlsson med familj, OBIK AB
1999 Jonny Svensson, Jonny Svensson Entreprenad AB
2000 Rolf Lange, AB Langes i Virestad
2001 Per Faeltenborg, Hot Stuff / Energy Records
2002 Kem Olofsson, KimSafe AB
2003 Göran Widing, Widings Elektriska AB
2004 Jan-Åke Johannesson, Johannessons Bygg AB
2005 Micael Schmitz, MSE Weibull AB
2006 Ove Varland, Clip Design AB
2007 Roger Petersson, Diö Entreprenad & Transport AB
2009 Mathias Bengtsson, NYBE AB
2010 Jan Svensson, Elitmiljö AB
2011 Håkan Klasson, Lars-Erik Nilsson och Magnus Jönsson, Spec AB
2012 Björn Logsjö, Sydsvenska NEA AB
2013 Kenneth Arnell, Ronny Arnell och Conny Roos, EUplast AB
2014 Gert Andersson, Gerts Busstrafik AB
2015 Per Björkman, Data Finess AB
2016 Bo Folkesson & Rolf Johansson, ICA Maxi Stormarknad
2017 Jonas Olsson, Sjöstugans Camping i Älmhult AB