Stayhard startade 2005 och har sedan dess ökat sin omsättning ordentligt, närmare bestämt från trettio miljoner kronor 2009 till närmare sextio miljoner kronor 2010. Tillsammans äger Joakim och Daniel femtio procent var.
Vi träffas i Stayhards moderna lokaler på ca 2500 m2 på Verkstadsgatan 11 i Herrljunga, dit företaget flyttade för ett och ett halvt år sedan. Snart ska de vara klara med den omfattande renoveringen och där ska det förutom lager och kontor bl a inrymmas en ”ny typ” av butik, en s.k. fysisk lagerbutik, som har premiär i juni i år. Stayhard har ca hundra olika varumärken, varav ett eget, och har en målgrupp i åldern 18-35 år.
De har valt att fokusera mer på killar eftersom de tycker att det saknas på marknaden, men alla kan hitta något som passar, även tjejer. Företaget har just nu fjorton heltidsanställda, ca fyra deltidsanställda och beräknar göra tre till fyra nyanställningar innan året är slut och beräknar kunna anställa ytterligare fem till under 2011.
Företagarnas Maria Derner undrar om Stayhard påverkas något av lågkonjunkturen?
– Nej, vi har tvärtom ökat med fyrtiofem procent under 2009 och kommer att öka närmare hundra procent 2010, svarar Joakim.
Har ni några utomlandsetableringar, undrar Annika Qarlsson(c)?
– De nuvarande länderna vi exporterar till är Norge, Danmark och Finland och vi har en EU-kanal på engelska med euro som valuta, som riktar sig till alla övriga europeiska länder. I slutet av 2010 så planerar vi att starta export till Tyskland och Holland, svarar Joakim.
Riksdagsledamoten Anita Brodén frågar efter visionen med företaget och Joakim fortsätter:
– Vi ska expandera kraftigt, satsa mycket på marknadsföring och ta marknadsandelar”.
Vad betyder det för er att få ta emot utmärkelser som Årets Företagare (2007)?
– Väldigt mycket, det känns som att man får ett kvitto på att man gjort ett bra jobb, svarar Joakim.