Föreningar i Västra Götaland
Bild 1 av 1

Rätt och fel om ROT och RUT

Under den senaste tiden har debatten om ROT och RUT varit livlig. Såväl turerna som argumenten har varit många. I myllret av utspel, uttalanden och undersökningar har också vissa felaktigheter fått ta plats. Företagarna rätar därför ut frågetecknen kring de båda avdragen.  

  1. Vi har statistik för perioden från 1 juli 2009 när fakturamodellen infördes. Totalt under andra halvåret 2009 utbetalades ca 4 mdr i RUT- och ROT-avdrag. För hela året kan man alltså räkna med ungefär det dubbla.
  2. Drygt 119 000 personer har köpt hushållsarbete och drygt 291 000 personer har köpt ROT-arbete (under andra halvåret 2009). Statistik från Almega/SCB visar att flertalet är normala inkomsttagare:

    Inkomst under 200 000 om året  22 338 pers.  24,2 %
    Inkomst mellan 200 000 – 499 000 om året  43 134 pers. 46,6 %
    Inkomst över 499 000 om året  26 993 pers.  29,2 %

  3. ROT större än RUT. Av de totala utbetalningarna under andra halvåret 2009 avser ca 90 % ROT-tjänster. Det genomsnittliga avdraget uppgår på ROT-sidan till ca 13 000 kr och för RUT till knappt 3 000 kr – den totala arbetskostnaden inklusive moms är dubbelt så stor eftersom skatterabatten är 50 %.
  4. ROT och RUT skapar jobb. Att exakt beräkna hur många jobb som skapats är givetvis omöjligt, eftersom ingen vet hur mycket som annars ändå blivit utfört vitt. Det finns två kompletterande sätt att beräkna effekterna.
    a) Skatteverkets utbetalningar – utifrån utbetalda summor och genomsnittstimkostnad kan antalet ROT/RUT-jobb beräknas.
    b) Enkäter till företag / hushåll etc – kompletterar skatteverkets statistik. Avdraget kan vara det som på marginalen gör att man kan anställa en person, även om den inte jobbbar heltid med ROT/RUT.

    Vi har beräknat effekterna till minst + 10 000 ny ROT-jobb och 2 000 nya RUT-jobb för helåret 2009. Men det kan också vara så mycket som mycket  35 000 nya jobb.

    Framför allt RUT-avdraget har ökat mycket snabbt under slutet av 2009. På basis av de månadernas siffror skulle antalet nya RUT-bli drygt 7000. Enligt Almega är det med tanke på att en del av deltidsjobb drygt 11 000 personer som fått jobb via RUT.

    Det skapar även fler nya företag – ingen vet dock hur många.
  5. Effektivt mot svartjobb. 78% av alla byggföretag uppger att det är effektivt mot svartjobb. Ca 90% av alla anställda via RUT kommer från arbetslöshet, dvs här kan det även finnas personer som  jobbat svart.
  6. Det är feltänkt att ett borttagande av RUT avdraget skulle bespara statsbudgeten utgifter som istället skulle kunna spenderas på andra angelägna områden( såsom inom vård och omsorg) . Enligt Riksdagens utredningstjänst är den budgetmässiga nettokostnaden för RUT avdraget noll. Genom att RUT avdraget engagerar arbetslösa, omformar svarta arbeten till vita samt skapas arbeten som eljest inte skulle kommit till stånd blir effekten på statsbudgeten plus / minus noll. De ökade utgifterna för avdraget uppvägs av ökade intäkter. Det är därför feltänkt att ett avskaffande av RUT avdraget skulle frigöra ett utrymme för andra offentliga utgifter. Ett avskaffande skulle istället öka arbetslösheten,”göda” den svarta sektorn och innebära att vissa tjänstearbeten inte kom till stånd
  7. Vad gäller ROT är utväxlingen högre, främst pga att materialandelen är högre och därmed momsintäkterna. Beräkningar av byggsektorn samt Företagarna visar att varje avdragskrona ger omkring 1,50 – 2 kronor till statskasssan.

    I den mån de som får jobb kommer från arbetslöshet, socialbidrag etc blir utväxlingen för RUT/ROT än mer positiv.
  8. Det har förts fram i debatten att det är fel att subventionera en typ av tjänster och inte andra. Tjänsteproduktion i Sverige utsätts för en, i internationell jämförelse, mycket hög skattebelastning. 

    ” Skattekilarna” som slås in mellan vad en tjänst kostar att köpa  och vad   den tjänsteutövande får ut efter skatt kan vara i relationen 10 till 1, dvs om en som utför en städtjänst skall få ut 100 kr per timme efter skatt kostar detta köparen 1000 kr när alla skatterna( moms, arbetsgivaravgift, inkomstskatt) är betalda. Eftersom tjänster med enkelhet utförs i den svarta sektorn eller utförs av medborgarna själva, utan att komma ut på marknaden, är i synnerhet de hushållsnära tjänsterna mycket känsliga för beskattning.( Samma förhållande gäller inte för t.ex. stålproduktionen. Det lämpar sig inte för hemarbete) Om regering och riksdag inte är beredda att sänka skatterna generellt återstår endast andrahandsmöjligheten att selektivt rikta en skattesänkning mot tjänstesektorn. Lämpligast görs detta i form av en skattereduktion som är lika stor oavsett inkomstens storlek. Tillämpas ett avdrag mot inkomsten skulle kroneffekten bli större för de med högre inkomstskatt.
  9. Avdraget viktigt, men vi är fortsatt kritiska mot fakturamodellen.
     
Bilden är tagen av Fröken Fokus

[mam] treprenör

Hur kan man vara föräldraledig och fortsatt lönsam? Hur fungerar föräldrapenning för företagare? Kan man nätverka sig till framgång? Detta är frågor som tas upp under en inspirerande kväll för dig som är företagare mitt i karriären och familjelivet.