-Syftet med träffen var att skapa förutsättningar för att behålla kompetensen från Saabs medarbetare i Trollhättan i form av nya företag, säger Företagarnas regionchef Maria Derner. Vi vet ju att det på Saab finns mycket kompetenta medarbetare som säkert har goda affärsidéer.
Inspiratörer var Maggie Ciprian-Olevik, med ett mångårigt företagande bakom sig och Rolf Edström, som för fem år sen slutade på Saab för att driva eget företag.
Kontakter för framtiden knöts runt mingelborden när deltagarna fick träffa lokala företagare i olika branscher samt personal från Skatteverket och Arbetsförmedlingen.
-Vår roll här är ju att inspirera och ge råd kring att starta eget och vi märker att det finns massor med idéer som gror hos enskilda men även inom deras gamla arbetsgrupper från Saab, säger Ingela Skärström som är en av NyföretagarCentrums rådgivare.
- Det är otroligt viktigt att det inte blir en braindrain i Trollhättan. Vi behöver bygga upp en ny grund att stå på och då 9 av 10 jobb i den privata sektorn skapas av småföretag är det där man ska satsa krutet, säger Företagarnas regionchef Maria Derner.
- Intresset från de Saab-anställda är otroligt stort och vi har fått tacka nej till ett 40-tal personer men vi kommer hålla minst två nya informationsmöten inom kort så att alla skall kunna träffa oss, säger Petra Johnsson, verksamhetschef på NyföretagarCentrum Väst.