Föreningar i Västra Götaland
  • Mingelföreläsning under lunchen
  • Elisabeth Thand Ringqvist, VD Företagarna, och tv-profilen Linda Nyberg på scen.
  • Pigge Werkelin, Teres Olsson och Jens Spendrup möter pressen.
  • Lunchen serveras under minglet.
Bild 1 av 5

Det böjds på många misstag

När Företagarnas roadshow Misstagens Mästare kom till Trollhättan den 23 september fick deltagarna höra ett och annat om misstag. Jens Spendrup och Pigge Werkelin berättade om sina snedsteg som fick deltagarna att skratta och imponeras. 

Som företagare och som människa gör man misstag. Ingen kan gå ut på okänd mark, testa en ny idé eller prova något annorlunda utan att någon gång trampa snett. Men allt tar inte slut för det. Bara man reser sig upp och lär sig av det som gick fel. 

På Företagarnas roadshow Misstagens Mästare fick deltagarna lära sig just det. Det var ett späckat program med flera talare, deltagare som fick testa sin affärsidé och det fanns tid att mingla till sig många nya affärskontakter. Det kom så mycket som 350 deltagare till evenemanget.

Elisabeth Thand Ringqvist, VD Företagarna, och tv-profilen Linda Nyberg på scen.

Elisabeth Thand Ringqvist, vd Företagarna, var en av dem som inledde dagen och gjorde så tillsammans med tv-profilen Linda Nyberg. Senare fick vi möta Jens Spendrup, ordförande Företagarna, Pigge Werkelin, entreprenör, och Teres Olson som äger och driver Einars Konditori i Uddevalla. De berättade om sitt företagande och om flera av deras misstag. Det fanns mycket att lära sig av.

Pigge Werkelin, Teres Olsson och Jens Spendrup möter pressen.

Innan showen inleddes fanns det också gott om tid att skapa nya kontakter och kanske hitta en framtida affärskollega. För att kicka igång minglet hölls en föreläsning i ämnet, som sedan gick över till ett mer eller mindre strukturerat mingel. Vi mötte så många trevliga människor! 

Mingelföreläsning under lunchen

Vi hoppas alla som deltog hade en fantastisk dag med oss på Kulturhuset i Trollhättan. Vi passade även på att intervjua några av deltagarna och fråga ut dem om deras misstag. Läs deras svar och råd här. Du kan även se fler bilder från evenemanget på vår facebook-sida.

Vi vill bli fler - tipsa för chans att vinna en resa värd 10000 kronor!

Känner du någon företagare som du tror skulle ha nytta av att vara medlem i Företagarna? Tipsa in till oss och du har chansen att vinna en resa till ett värde av 10 000 kr! Ju fler medlemmar vi är ju större möjlighet har vi att påverka företagarklimatet! För varje tips du ger som blir medlem får du dessutom ett pocketogram.