Platsen för kongressen var Västerås och under dagarna tre behandlades 58 st inlämnade motioner som berörde allt från ekonomi, arbetsgivaravgifter, kollektivavtal, diskrimineringslagar, jämställdhetsplaner och mycket mer.
Det valdes en ny styrelse, som på pappret ser intressant ut, är en stor föryngring och därmed ger plats för nya idéer.
Jens Spendrup valdes till ny ordförande efter Jan Carlzon, som verkat under fyra år och gjort bra ifrån sig.
Jens Spendrup är VD i familjeföretaget Spendrups sedan 1976. I sitt tal inför kongressen sa han bl.a. ”att en av de stora frågorna i dag är den om jobben och hur Sverige skall klara den globala konkurrensen.
De stora kända företagen har inte bidragit till ökad sysselsättning i landet på årtionden. De nya jobben måste därför skapas i nya företag och det förutsätter att fler vågar satsa på en karriär som företagare.
Vi måste med andra ord undanröja de hinder som ligger i vägen för en sådan utveckling. Släpper vi loss företagandet så våras det för Sverige!”
Du har mer information om vad som hände under kongressen på den nationella hemsidan www.foretagarna.se där du kan läsa vidare om vem som besökte kongressen och vad de hade att säga, du kan även lyssna på vad Jens har för tankar inför sitt uppdrag.