Vår gäst för dagen var Företagarnas ordförande Jens Spendrup, "The Pripps Killer"(*) som på ett trevligt sätt talade om näringslivsfrågor i stort och fick till en bra dialog med deltagarna.
Hur blir vi fler företagare.
Sverige tillhör bottenskiktet vad det gäller nystart av företag.
Det är i de mindre företagen jobben skapas och det är fler som är sysselsatta där än vad det är i storföretagen.
Vi bör ha mer företag som skapar arbete och ger människor en bra självkänsla, istället för att gå sysslolösa.
Centralt arbetar Företagarna med företagspolitiska frågor direkt mot maktens korridorer, avtalslösningar för olika utbud av medlemsförmåner och stor central rådgivning med egna jurister.
Två riksdagsval i rad har Arbetslinjen gällt
Våra mål med vår Företagslinje syftar till, förenklat regelverk, lättare att anställa, bättre finansieringslösningar bl.a.
Lagstiftningen måste förändras till att stämma bättre med verkligheten, som det är nu är allt på storföretagens villkor medan det sysselsätts mer människor i de mindre företagen
Att underlätta för företagare, lyfta fram att man får vara stolt av att vara företagare, få tycka att det är kul att driva eget, är sådant som behövs för ett positivt företagande och för att få fler att försöka.
"Anställningsbar" är ett uttryck som är populärt, företagare borde vara lika fint.
Företag är som en organisk växt, föds, växer och läggs ner, många startas en del blir framgångsrika.
(*) Lite ölsnack var det också och en historia om det, "The Pripps Killer" ett fint smeknamn, (har under många år med Spendrups tagit en procent av ölmarknaden och växt sig stora), därav namnet.
Nästa soffträff är den 22 mars, "Att sälja glädje med glädje", välkomna!